BKT Tires World Women's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires World Women's Curling Championship
|
| Draw Mar 19 - 6:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Canada Homan, R |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | X | 8 | |||
| Switzerland Tirinzoni, S |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 5 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 14 |
| Record: | 13W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 9.11 |
| PA/G: | 5.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
| Games: | 14 |
| Record: | 11W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.62 |
| PA/G: | 4.66 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.02 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Season Statistics
| Games: | 74 |
| Record: | 67W - 7L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 4W - 1L |
| PF/G: | 9.28 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
| Games: | 102 |
| Record: | 85W - 17L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 8W - 2L |
| PF/G: | 8.74 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Stefania Constantini (Oct 19, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 4th End vs. Selena Sturmay (Nov 20, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 4th End vs. Stefania Constantini (Oct 19, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Kerri Einarson (Oct 20, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Jennifer Harvey (Sep 21, 2023)
> 6 in 5th End vs. Anna Hasselborg (Sep 17, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Madeleine Dupont (Nov 18, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 6 in 3rd End vs. Madeleine Dupont (Oct 13, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 6th End vs. Madeleine Dupont (Oct 13, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Canada | ||
| Switzerland | ||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















