USA Women's National Curling Championship
Curling Scores
USA Women's National Curling Championship
Feb 6 - 13, 2016
|
| Draw Dec 31 - 7:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Jamie Sinclair Blaine, USA |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 | |||
| Nina Roth Blaine, USA |
![]() |
1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Jamie Sinclair |
20 |
64 |
1.82 | 6.8 | 66% |
| 3: | Tabitha Peterson |
20 |
84 |
2.02 | 7.0 | 88% |
| 2: | Becca Hamilton |
20 |
82 |
1.64 | 4.8 | 84% |
| 1: | Jenna Haag |
20 |
91 |
1.32 | 6.3 | 92% |
| TEAM TOTALS | 80 | 321 | 1.70 | 6.3 | 83% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Nina Roth |
19 |
73 |
1.44 | 7.0 | 78% |
| 3: | Aileen Sormunen |
20 |
70 |
1.70 | 7.7 | 72% |
| 2: | Monica Walker |
20 |
88 |
1.48 | 6.8 | 90% |
| 1: | Vicky Persinger |
18 |
75 |
1.72 | 7.4 | 86% |
| TEAM TOTALS | 77 | 306 | 1.58 | 7.2 | 81% | |
Shot Tracker: (All DRAWS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Jamie Sinclair |
11 |
31 |
2.00 | 7.0 | 59% |
| 3: | Tabitha Peterson |
11 |
47 |
1.90 | 7.6 | 89% |
| 2: | Becca Hamilton |
14 |
57 |
1.50 | 3.3 | 83% |
| 1: | Jenna Haag |
17 |
78 |
1.18 | 5.9 | 92% |
| TEAM TOTALS | 53 | 213 | 1.58 | 5.8 | 82% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Nina Roth |
9 |
28 |
1.44 | 5.9 | 63% |
| 3: | Aileen Sormunen |
6 |
16 |
1.84 | 7.8 | 55% |
| 2: | Monica Walker |
5 |
19 |
1.60 | 6.0 | 78% |
| 1: | Vicky Persinger |
11 |
48 |
1.28 | 6.1 | 88% |
| TEAM TOTALS | 31 | 111 | 1.48 | 6.3 | 73% | |
Shot Tracker: (All HITS, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Jamie Sinclair |
9 |
33 |
1.58 | 6.7 | 75% |
| 3: | Tabitha Peterson |
9 |
37 |
2.16 | 6.3 | 87% |
| 2: | Becca Hamilton |
6 |
25 |
1.94 | 8.3 | 87% |
| 1: | Jenna Haag |
3 |
13 |
2.08 | 8.9 | 90% |
| TEAM TOTALS | 27 | 108 | 1.92 | 7.2 | 83% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Nina Roth |
10 |
45 |
1.46 | 8.0 | 92% |
| 3: | Aileen Sormunen |
14 |
54 |
1.64 | 7.6 | 79% |
| 2: | Monica Walker |
15 |
69 |
1.44 | 7.1 | 94% |
| 1: | Vicky Persinger |
7 |
27 |
2.42 | 9.5 | 82% |
| TEAM TOTALS | 46 | 195 | 1.66 | 7.8 | 87% | |
Event Statistics
Jamie Sinclair
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 9.67 |
| PA/G: | 5.08 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.04 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Nina Roth
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.35 |
| PA/G: | 6.12 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Jamie Sinclair
Nina Roth
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Jamie Sinclair | ||
| Nina Roth | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















