CURVE US Open of Curling - Championships
Curling Scores
CURVE US Open of Curling - Championships
Sep 21 - 24, 2023
|
| Draw Sep 22 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Allory Johnson Blaine, MN |
0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 | |||
| Elizabeth Cousins Boston, MA |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 | ||
Event Statistics
Allory Johnson
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.25 |
| PA/G: | 9.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Elizabeth Cousins
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.09 |
| PA/G: | 7.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Allory Johnson
| Games: | |
| Record: | W - L |
| Extra Ends: | W - L |
| One-Point Games: | W - L |
| PF/G: | 0.00 |
| PA/G: | 0.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Elizabeth Cousins
| Games: | 30 |
| Record: | 14W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.17 |
| PA/G: | 7.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Allory Johnson
Elizabeth Cousins
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















