Curling Alberta U20 Provincials
Curling Scores
Curling Alberta U20 Provincials
Mar 6 - 10, 2024
|
| Draw Mar 8 - 1:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Nolan Duncan Calgary, AB |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 3 | |||||
| Lowell Whittmire Castor, AB |
![]() |
3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 9 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Nolan Duncan
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.23 |
| PA/G: | 11.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Lowell Whittmire
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.79 |
| PA/G: | 7.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Nolan Duncan
Lowell Whittmire
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












