USA Curling Junior National Championships
Curling Scores
USA Curling Junior National Championships
Apr 1 - 6, 2025
|
| Draw Apr 1 - 7:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Mason Guentzel Chaska, MN |
![]() |
0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | ||
| Matthew Lannoye Poynette, WI |
0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5 | |||
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Mason Guentzel |
19 |
63 |
1.96 | 7.9 | 69% |
| 3: | Will Podhradsky |
20 |
82 |
1.56 | 6.5 | 84% |
| 2: | Leighton Hines |
20 |
72 |
1.96 | 7.3 | 75% |
| 1: | Jackson Askew |
20 |
87 |
1.50 | 5.7 | 89% |
| TEAM TOTALS | 79 | 304 | 1.74 | 6.8 | 80% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Matthew Lannoye |
19 |
71 |
1.82 | 7.5 | 78% |
| 3: | Sawyer Koch |
20 |
75 |
1.68 | 7.5 | 77% |
| 2: | Ryan McCallum |
20 |
73 |
1.88 | 6.3 | 76% |
| 1: | Joey Dobbs |
19 |
82 |
1.42 | 7.2 | 88% |
| TEAM TOTALS | 78 | 301 | 1.70 | 7.1 | 80% | |
Event Statistics
Mason Guentzel
| Games: | 7 |
| Record: | 2W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.54 |
| PA/G: | 8.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Matthew Lannoye
| Games: | 10 |
| Record: | 6W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.28 |
| PA/G: | 6.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Mason Guentzel
| Games: | 15 |
| Record: | 4W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.37 |
| PA/G: | 8.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Matthew Lannoye
| Games: | 14 |
| Record: | 7W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.50 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Mason Guentzel
Matthew Lannoye
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












