World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M7 -- Tue, Nov 19 -- 7:00pm CET
SCO Final
ENG (9)
DEN Final
ITA (EE)
RUS Final
NED 12  (9)
SWE Final
NOR (8)
SUI Final
GER (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
CZE Final
NOR (10)
SWE Final
EST (9)
SUI Final
DEN (9)
GER Final
SCO 10  (8)
LAT Final
RUS (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Tue, Nov 19 -- 7:00pm CET
EST Final
ESP (9)
BUL 11th
WAL
HUN Final
FIN (9)
CZE Final
SVK (10)
POL 11  Final
ISR (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
ENG Final
POL (10)
ITA Final
SVK (6)
FIN 10  Final
ESP (8)
BLR Final
LTU (9)
HUN Final
TUR (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Tracy Sachtjen

Born: Feb 20, 1969
in Sauk Prairie, Wisconsin
Resides: Lodi, Wisconsin
Throws: Right
Employer: YMCA/Lodi School District
Curling Highlights:
* U.S. National Championships: 2007 (champion), 2006 (champion), 2005 (runner-up), 2004 (runner-up), 2003 (champion) 2001, 2000, 1998 (runner-up); 1999, '97 (champion); 1993 (3rd)[cr][lf]* Women’s World Curling Championship: 2008 (7th), 2003 (gold medalist), 1999 (silver medalist) 1997 (5th)[cr][lf]* U.S. Olympic Team Trials--Curling: 2006 (silver), 2002 (silver), 1998[cr][lf]* Continental Cup: 2008, 2006 (runner-up), 2003 (runner-up)[cr][lf]* U.S. Mixed Nationals: 1998 (champion)[cr][lf]* USA Challenge Competition: 1998 (champion)[cr][lf]* Wisconsin Women's State Champion: 1993, 1997, 2001[cr][lf]* Illinois State Women's Curling Championships: 2003 (champion)[cr][lf]* USA Curling Female Athlete of the Year: 1989[cr][lf]* United States Olympic Committee Team of the Month: April 2003[cr][lf]* USA Curling Team of the Year: 2003 (with Debbie McCormick), 1999 (with Patti Lank)[cr][lf]* Southwest Ontario Women's Cashspiel: 2003 (champion)
Junior Highlights:
* U.S. Junior Women’s Nationals: 1989, '88, '87 (champion all three years)[cr][lf]* Junior Women's Worlds: 1989 (6th); 1988 (6th)[cr][lf]* Wisconsin State Junior Champion: 1987, 1988, 1989[cr][lf]* Won High School Curling Conference Championship in 1985, '86 and '87. Finished second in Wisconsin State High School Curling Championships in 1987.

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M7 -- Tue, Nov 19 -- 7:00pm CET
SCO Final
ENG (9)
DEN Final
ITA (EE)
RUS Final
NED 12  (9)
SWE Final
NOR (8)
SUI Final
GER (10)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
CZE Final
NOR (10)
SWE Final
EST (9)
SUI Final
DEN (9)
GER Final
SCO 10  (8)
LAT Final
RUS (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Tue, Nov 19 -- 7:00pm CET
EST Final
ESP (9)
BUL 11th
WAL
HUN Final
FIN (9)
CZE Final
SVK (10)
POL 11  Final
ISR (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
ENG Final
POL (10)
ITA Final
SVK (6)
FIN 10  Final
ESP (8)
BLR Final
LTU (9)
HUN Final
TUR (9)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑