World Curling Report

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina 8th
Wright
Sawiak 6th
Dunkle
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton 7th
Bauer
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm ET
Krell Final
Stewart (8)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm ET
Rozon Final
Madonia 10  (6)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  
Games: 33  
Record: 14W - 19L  
PF/G: 6.57  
PA/G: 7.47  
Hammer Efficiency: 0.26  
Steal Defense: 0.26  
Force Efficiency: 0.51  
Steal Efficiency: 0.24  
Lakeshore Curling Club Cashspiel Lower Sackville, Nova Scotia  
Sep 21 - 24, 2017  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. MacDiarmid (NS) W 6-5
  4 vs. Jones (NS) W 5-4
  6 vs. Breen (NS) L 2-8
  SF vs. McEvoy (NS) L 3-10
New Scotland Clothing Ladies Cashspiel Halifax, Nova Scotia  
Oct 6 - 9, 2017  
Games
 Draw Team Game
  2 vs. Jones (NS) - OOM:136 L 3-4
  4 vs. Ladouceur (NS) - OOM:175 L 6-7
  6 vs. Mattatall (NS) - OOM:60 W 5-4
  8 vs. Breen (NS) - OOM:51 W 6-5
  SF vs. Brothers (NS) - OOM:46 L 2-6
Lady Monctonian Invitational Spiel Moncton, New Brunswick  
RESULT: DNQ Oct 20 - 22, 2017  
Games
 Draw Team Game
  1 vs. Comeau (NB) - OOM:160 L 6-7
  3 vs. Armstrong (NB) - OOM:89 L 4-7
  5 vs. Brothers (NS) - OOM:47 L 4-7
  6 vs. Smith (PEI) - OOM:129 L 3-6
Dave Jones Stanhope Simpson Insurance Mayflower Cashspiel Halifax, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Oct 26 - 29, 2017  
Games
 Draw Team Game
  3 vs. Brothers (NS) - OOM:45 L 2-5
  7 vs. Pinkney (NS) - OOM:133 W 7-6
  9 vs. Curtis (NL) - OOM:131 W 8-7
  11 vs. Mallais (NB) - OOM:127 W 6-5
  SF vs. Brothers (NS) - OOM:45 L 3-7
WFG Jim Sullivan Curling Classic Saint John, New Brunswick  
RESULT: DNQ Dec 1 - 3, 2017  
Games
 Draw Team Game
  3 vs. Tatlock (NB) - OOM:182 W 8-6
  5 vs. Smith (PEI) - OOM:103 W 7-3
  7 vs. MacPhee (PEI) - OOM:56 L 5-7
  9 vs. Graham (NB) - OOM:198 L 2-5
Nova Scotia Scotties Qualifier Windsor, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Dec 8 - 10, 2017  
Games
 Draw Team Game
  1 vs. Mattatall (NS) - OOM:67 W 8-7
  3 vs. Breen (NS) - OOM:55 L 2-5
  4 vs. Arsenault (NS) - OOM:52 L 7-8
  5 vs. Moore (NS) - OOM:250 W 12-4
Nova Scotia Scotties Dartmouth, Nova Scotia  
RESULT: DNQ Jan 9 - 14, 2018  
Games
 Draw Team Game
  1 vs. Breen (NS) - OOM:51 W 10-5
  3 vs. Brothers (NS) - OOM:45 L 4-7
  5 vs. McEvoy (NS) - OOM:69 L 3-8
  7 vs. Ladouceur (NS) - OOM:219 W 7-5
  9 vs. MacDiarmid (NS) - OOM:59 L 3-5
  11 vs. Jones (NS) - OOM:115 W 9-5
  13 vs. Arsenault (NS) - OOM:52 L 6-8

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina 8th
Wright
Sawiak 6th
Dunkle
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton 7th
Bauer
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm ET
Krell Final
Stewart (8)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm ET
Rozon Final
Madonia 10  (6)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑