Warning: simplexml_load_file(): I/O warning : failed to load external entity "/var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/forums/includes/teams/tour0team124540.xml" in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/team.php on line 127

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/curlingzone.com/httpdocs/team.php on line 129
CurlingZone – Everything Curling

World Curling Report

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 8:00am CET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 4:00am CET
JPN Final
CHN 10  (8)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
St. Denis Final
Krell (8)
Camm Final
Stewart (8)
Heggestad Final
Cochrane (8)
Ferris Final
Kennerknecht (4)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  
Games: 6  
Record: 4W - 2L  
PF/G: 7.23  
PA/G: 5.74  
Hammer Efficiency: 0.25  
Steal Defense: 0.16  
Force Efficiency: 0.38  
Steal Efficiency: 0.43  
 RECORD W L T PCT HMR STL 1PT EEH EES 
 2019 27 22 0 0.551 3-1 6-5 2-1 1-0 0-1 
 2018 30 20 0 0.600 9-6 7-9 5-3 3-0 0-1 
 2017 40 23 0 0.635 18-6 8-10 5-3 0-0 0-1 
 2016 33 20 0 0.623 10-4 3-8 4-5 0-0 1-1 
 2015 24 23 0 0.511 14-9 9-12 5-3 0-0 0-0 
 2014 19 19 0 0.500 3-4 3-8 3-1 2-0 1-1 
 2013 8 10 0 0.444 4-2 1-3 1-0 0-0 0-0 
 2013 2 2 0 0.500 1-0 1-2 0-1 0-0 0-0 
 2012 12 10 0 0.545 7-3 4-5 3-2 1-0 0-1 
 SCORING ENDs PF PA PF/G PA/G +/- EF/G EA/G PF/E PA/E BE/G 
 2019 322 245 212 7.61 6.58 1.02 4.75 4.19 1.60 1.57 1.06 
 2018 310 251 208 8.10 6.71 1.39 4.61 4.19 1.76 1.60 1.19 
 2017 389 325 253 8.35 6.50 1.85 4.37 3.96 1.91 1.64 1.67 
 2016 301 307 240 10.20 7.97 2.23 4.92 4.32 2.07 1.85 0.76 
 2015 339 244 245 7.20 7.23 -0.03 4.19 4.66 1.72 1.55 1.15 
 2014 277 197 201 7.11 7.26 -0.14 4.40 4.73 1.61 1.53 0.87 
 2013 130 88 96 6.77 7.38 -0.62 4.23 4.85 1.60 1.52 0.92 
 2013 18 10 9 5.56 5.00 0.56 3.89 3.33 1.43 1.50 2.78 
 2012 176 129 119 7.33 6.76 0.57 4.49 4.32 1.63 1.57 1.19 
 WITH HAMMER ENDs PF PA BE 4s 3s 2s PF/E PA/E HE SD 
 2019 144 158 40 15 3-0 11-0 28-5 1.10 0.28 0.33 0.24 
 2018 149 173 47 16 5-0 11-0 31-9 1.16 0.32 0.35 0.26 
 2017 192 255 44 33 11-1 19-2 42-6 1.33 0.23 0.45 0.16 
 2016 147 246 45 11 18-1 10-3 31-7 1.67 0.31 0.43 0.20 
 2015 176 191 71 18 2-1 17-2 45-12 1.09 0.40 0.41 0.30 
 2014 140 157 43 13 3-0 11-2 34-4 1.12 0.31 0.38 0.25 
 2013 67 71 28 4 1-0 4-0 18-7 1.06 0.42 0.37 0.31 
 2013 7 6 4 1 0-0 0-0 2-2 0.86 0.57 0.33 0.29 
 2012 89 95 33 12 1-1 7-1 20-5 1.07 0.37 0.36 0.24 
 WITHOUT HAMMER ENDs PF PA BE 4s 3s 2s PF/E PA/E FE SE 
 2019 178 87 172 19 3-5 4-10 9-31 0.49 0.97 0.54 0.33 
 2018 161 78 161 21 5-5 3-8 7-33 0.48 1.00 0.50 0.30 
 2017 197 70 209 32 2-7 4-11 14-34 0.36 1.06 0.58 0.21 
 2016 154 61 195 12 0-10 5-11 10-30 0.40 1.27 0.50 0.27 
 2015 163 53 174 21 1-5 4-8 6-37 0.33 1.07 0.53 0.22 
 2014 137 40 158 11 0-5 1-9 8-29 0.29 1.15 0.55 0.22 
 2013 63 17 68 8 1-2 0-4 1-12 0.27 1.08 0.57 0.21 
 2013 11 4 5 4 0-0 0-0 1-1 0.36 0.45 0.75 0.27 
 2012 87 34 86 9 0-1 2-8 7-12 0.39 0.99 0.62 0.26 

Curling Scores

M: Original 16 WCT Bonspiel
Calgary, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 6:30pm ET
Harty Final
Vavrek (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Gushue Final
Jacobs (8)
M: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm AT
Horgan Final
Dropkin (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 1
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Einarson Final
Hasselborg (8)
W: Kioti Tractor Tour Challenge Tier 2
Pictou County, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 12:30pm AT
Kim Final
Murphy (5)
M: Prague Classic
Prague, CZE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 3:00pm CET
Whyte Final
Jasiecki (8)
Kiss Final
Carson (8)
M: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 8:00am CET
KOR 11  Final
JPN (8)
W: Pacific-Asia Curling Championships
Shenzhen, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Nov 9 -- 4:00am CET
JPN Final
CHN 10  (8)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF1 -- Mon, Nov 11 -- 8:00am PT
Richards Final
Daniels (EE)
Bowles Final
Bowles (7)
Douglas Final
Taylor 10  (6)
M: Raymond James Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Richard Final
Wenzek (8)
W: Sunset Ranch Kelowna Double Cash
Kelowna, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 11 -- 12:00pm PT
Kaufman Final
Koana (6)
J: Optimist Junior Cashspiel
Victoria, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 7:20pm PT
Carpenter Final
Parkinson (8)
Morrill Final
McNeill (EE)
: Airdrie U18 Junior Womens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Claggett Final
Jacques (7)
Cinnamon Final
Jones (EE)
Claggett Final
Jacques (7)
M: Carberry King Spud Classic - Berth Spiel
Carberry, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 5:00pm CT
Irwin Final
Smith (7)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Walter Final
Klimpke (8)
: Airdrie U15 Junior Spiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 2:30pm MT
Datema Final
Whittmire (8)
Thomas Final
Jackson (5)
Datema Final
Whittmire (8)
J: Airdrie U18 Junior Mens Bonspiel
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:30pm ET
Wipf Final
Cannaday (8)
Kroker Final
Ballance (5)
Wipf Final
Cannaday (8)
J: Kyle Flett Memorial MJCT
Petersfield, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 10 -- 4:00pm CT
Gray-Withers Final
Tober (6)
M: COMCO Cash Spiel
Stroud, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
St. Denis Final
Krell (8)
Camm Final
Stewart (8)
Heggestad Final
Cochrane (8)
Ferris Final
Kennerknecht (4)
W: USA Junior Women's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Jones Final
Traxler (8)
Crotty Final
McMakin (7)
Normandeau Final
Weldy (8)
M: USA Junior Men's Qualifier #1
Midland, MI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: TB -- Sun, Nov 10 -- 9:00am ET
Wendling Final
Randall (6)
Wendling Final
Randall (6)
M: Slave Lake Petroleum Association Cash Spiel
Slave Lake, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 8 -- 2:00pm MT
Norman  
Guo  
Griffith  
Ma  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑