World Curling Report

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted Final
Anderson (8)
Englot Final
Barber (8)
Mitchell Final
Ackerman (7)
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Ogg Final
Beaudry (8)
Jensen Final
Terrick (7)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Peace River
Alberta

Player Photo
SKIP
Scott
Webb

  Player Photo
Third
Dean
Darwent

  Player Photo
Second
Steve
Byrne

  Player Photo
Lead
Damien
Gnass

 
Games: 34  
Record: 20W - 14L  
PF/G: 8.08  
PA/G: 7.24  
Hammer Efficiency: 0.44  
Steal Defense: 0.19  
Force Efficiency: 0.57  
Steal Efficiency: 0.29  
The Good Times Bonspiel Calgary, Alberta  
RESULT: DNQ Sep 20 - 22, 2019  
 Draw Team Game
  2 vs. Cross (AB) - WTR:114 W 5-3
  4 vs. Harty (AB) - WTR:59 W 7-4
  QF vs. Kozak (AB) - WTR:206 L 4-6
Avonair Cash Spiel Edmonton, Alberta  
RESULT: DNQ Oct 3 - 6, 2019  
 Draw Team Game
  4 vs. Vavrek (AB) - WTR:63 W 7-5
  6 vs. Hamilton (AB) - WTR:250 W 7-3
  8 vs. O'Connor (AB) - WTR:131 W 6-2
  10 vs. Usui (JPN) - WTR:95 W 6-3
  QF vs. Harty (AB) - WTR:58 L 3-5
Cora Breakfast & Lunch Grande Prairie Cash Spiel Grande Prairie, Alberta  
RESULT: DNQ Oct 11 - 13, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. Ginter (AB) - WTR:234 W 1-0
  2 vs. Sherrer (AB) - WTR:362 L 0-1
  4 vs. Veiner (AB) - WTR:263 W 1-0
  5 vs. Vavrek (AB) - WTR:61 W 1-0
  QF vs. Ginter (AB) - WTR:234 W 5-4
  SF vs. Sherrer (AB) - WTR:362 W 5-3
  CF vs. DeJong (AB) - WTR:362 L 3-8
Encana Peace River Cash Spiel Peace River, Alberta  
RESULT: DNQ Oct 25 - 27, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. Griffith (AB) W 8-3
  3 vs. Norman (AB) W 5-2
  5 vs. Ginter (AB) L 3-4
  6 vs. Veiner (AB) W 6-2
Original 16 WCT Bonspiel Calgary, Alberta  
RESULT: DNQ Nov 8 - 10, 2019  
 Draw Team Game
  1 vs. Harty (AB) - WTR:41 L 6-7
  3 vs. van Amsterdam (AB) - WTR:124 W 8-4
  5 vs. Tym (AB) - WTR:207 L 6-7
  PO1 vs. Dahlseide (AB) - WTR:169 W 6-1
  PO2 vs. Gempeler (SUI) - WTR:86 L 6-7
Pomeroy Inn & Suites Peace Tour Championship Grande Prairie, Alberta  
RESULT: DNQ Jan 10 - 12, 2020  
 Draw Team Game
  3 vs. Veiner (AB) W 8-3
  6 vs. DeJong (AB) L 2-9
  7 vs. Powell (AB) L 6-9
Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier Fort St. John, British Columbia  
RESULT: DNQ Jan 17 - 19, 2020  
 Draw Team Game
  1 vs. Pillsworth (AB) - WTR:543 W 8-7
  2 vs. Pillsworth (AB) - WTR:543 W 10-4
  3 vs. Webb (AB) - WTR:113 Jan 19, 10:00am PT
Alberta Boston Pizza Cup Westlock, Alberta  
RESULT: DNQ Feb 5 - 9, 2020  
 Draw Team Game
  2 vs. Appelman (AB) - WTR:78 L 4-8
  3 vs. Bottcher (AB) - WTR:6 L 2-9
  5 vs. Libbus (AB) - WTR:162 L 4-9
  6 vs. Park (AB) - WTR:147 W 11-5
  7 vs. Pahl (AB) - WTR:54 L 3-8

Curling Scores

: Sutherland Womens Trial Curling Event
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm MT
Orsted Final
Anderson (8)
Englot Final
Barber (8)
Mitchell Final
Ackerman (7)
M: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 7:30pm ET
Stevens Final
Dexter (7)
Thompson Final
MacDougall (6)
W: The Curling Store Cashspiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Sep 25 -- 8:30pm AT
Ladouceur Final
Birt (6)
Myketyn-Driscoll Final
Hilliard (5)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Ogg Final
Beaudry (8)
Jensen Final
Terrick (7)
J: Hardline Curling Larry Jones Junior Classic
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Sep 25 -- 9:00pm CT
Maisey Final
Bijl (5)
Hamm Final
Albig (6)
Wiebe Final
Steski (7)
Olafson 10  Final
Dundas (6)
D: Schweizer Cup
Interlaken, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Sep 25 -- 8:00pm CET
Paetz/Michel Final
Perret/Rios (8)
Rupp/Wunderlin Final
Tirinzoni/Schwarz (7)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

Cameron's Brewing Mixed Doubles Goes This Weekend

A welcome back to curling in Ontario as Jennifer Jones and Brent Laing (Photo: Curling Canada/Rob Blanchard Photography), John Epping and Lisa Weagle highlight entries into the Cameron's Brewing Mixed Doubles, the first of four events playing in Kitchener-Waterloo to start the season.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑