World Curling Report

Curling Scores

M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds 7th
Skanes
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 5th
Jacobs
Lemieux 5th
MacEwan
Robert 5th
Chandler
Brown 5th
Badiuk
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 10th
Balsdon
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10th
Harrison
Hastings Final
Froud (9)
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Swiss Cup Basel -- A Event

Oct 2 - 5, 2009
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Central European Time (CET)
Mark Neeleman
D1 - Fri 10:00am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Mark Neeleman
Alexander Attinger
Markus Eggler
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 41
SCORES
  [17]
Markus Eggler
D1 - Fri 10:00am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Markus Eggler
Thomas Due
Manuel Ruch
D6 - Sat 10:30am
Loser to 51
SCORES
  [25]
Markus Eggler
D1 - Fri 10:00am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Manuel Ruch
Joel Retornaz
Manuel Ruch
John Shuster
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 41
SCORES
  [18]
D1 - Fri 10:00am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Thomas Heimann
Thomas Heimann
Niklas Edin
D8 - Sat 4:30pm
Loser to 54
SCORES
  [29]
D1 - Fri 10:00am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Niklas Edin
Qualifier
Bernhard Werthemann
Toni Mueller
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 42
SCORES
  [19]
Niklas Edin
D1 - Fri 10:00am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Toni Mueller
Radeck Klima
Niklas Edin
David Murdoch
D6 - Sat 10:30am
Loser to 52
SCORES
  [26]
D1 - Fri 10:00am
Loser to 34
SCORES
  [7]
David Murdoch
Gyorgy Nagy
Sven Iten
Thomas Dufour
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 42
SCORES
  [20]
D1 - Fri 10:00am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Sven Iten
Sven Iten
Ulrik Schmidt
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 35
SCORES
  [9]
Stefan Heilmann
Stefan Heilmann
Stefan Karnusian
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 39
SCORES
  [21]
Stefan Karnusian
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 35
SCORES
  [10]
Stefan Karnusian
Oskar Eriksson
Florian Meister
D6 - Sat 10:30am
Loser to 47
SCORES
  [27]
Andy Kapp
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 36
SCORES
  [11]
Andy Kapp
Andy Kapp
Andy Kapp
Peter Loudon
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 39
SCORES
  [22]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 36
SCORES
  [12]
Pascal Hess
Pascal Hess
Thomas Loevold
D8 - Sat 4:30pm
Loser to 55
SCORES
  [30]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 37
SCORES
  [13]
Thomas Loevold
Qualifier
Michael Hoechner
Patrick Vuille
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 40
SCORES
  [23]
Thomas Loevold
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 37
SCORES
  [14]
David Sik
David Sik
Thomas Ulsrud
Per Carlsen
D6 - Sat 10:30am
Loser to 48
SCORES
  [28]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 38
SCORES
  [15]
Per Carlsen
Claudio Pescia
Thomas Ulsrud
Thomas Ulsrud
D4 - Fri 6:30pm
Loser to 40
SCORES
  [24]
D2 - Fri 12:30pm
Loser to 38
SCORES
  [16]
Thomas Ulsrud
Kevin Froidevaux

Curling Scores

M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm NT
Smith Final
Noseworthy (5)
Thomas Final
Young (6)
Gushue Final
Peddigrew (6)
Symonds 7th
Skanes
M: New Brunswick Tankard
Fredericton, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm AT
Jones Final
Comeau (6)
Grattan Final
Cyr (10)
Roach 10  Final
Cain (10)
Odishaw 10  Final
Hanson (10)
W: Northern Ontario Scotties Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Burns  
Deschene  
M: Northern Ontario Men's Provincial Championship
Temiskaming Shores, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 1:30pm ET
Sayer 5th
Jacobs
Lemieux 5th
MacEwan
Robert 5th
Chandler
Brown 5th
Badiuk
W: Ontario Scotties Tournament of Hearts
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Wed, Jan 29 -- 12:15pm ET
Duncan 10th
Balsdon
Brandwood Final
Murphy 10  (9)
Inglis 10th
Harrison
Hastings Final
Froud (9)
W: Manitoba Scotties Tournament of Hearts
Rivers, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 9:30am CT
Peterson Final
Briscoe (10)
Clark-Rouire Final
Cannon (10)
Watling Final
Fleury (9)
M: BC Men's Provincial Championship
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Wed, Jan 29 -- 8:00am MT
Cotter Final
Dangerfield (10)
Montgomery Final
Geall (9)
Tardi Final
Joanisse (10)
Salviulo Final
Jackson (9)
Dennis Final
Olsen (10)
M: Ontario Tankard
Cornwall, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M4 -- Wed, Jan 29 -- 8:30am ET
Willsey Final
McDonald (EE)
Kean Final
Hall 10  (10)
Ferris Final
Camm (EE)
Howard Final
Allen (10)
W: BC Scotties
Cranbrook, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Tue, Jan 28 -- 7:00pm MT
Slattery Final
Wark (10)
Pewarchuk Final
Richards (10)
Daniels 11  Final
Brown (10)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 28 -- 2:30pm CT
Silvernagle Final
Anderson (10)
M: SaskTel Tankard
Melville, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Wed, Jan 29 -- 2:30pm CT
Dunstone  
Fell  
Heidt  
Howard  
Heidt  
Hartung  
Tenetuik  
Jacobson  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑