World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS 8th
SCO
SUI 8th
DEN
NED 8th
GER
ITA 7th
SWE
NOR 7th
ENG
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am AT
Mouat 8th
Stevens
Howard Final
MacDougall (6)
Murphy 7th
Fournier
Nyman 8th
Bryce
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am ET
Ferris 3rd
Foster
Allen 3rd
Krell
Kean 3rd
Deruelle
Willsey 3rd
Birr
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque Final
Wilson (5)
Vaughan Final
Wark (7)
Daniels Final
Wang (8)
Silvernagle Final
Barber (6)
Richards Final
Marks (8)
Fujisawa Final
Sturmay (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem Final
Vavrek (8)
Scoffin Final
Tardi (EE)
Kang Final
Howard (6)
Pahl Final
Richard (8)
Ruohonen Final
Harty (6)
Heidt Final
Park (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson  
Belcourt  
Armstrong  
Baute  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina Final
Burton (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP 8th
HUN
BLR 8th
ENG
SVK 7th
LTU
TUR 8th
FIN
POL 8th
ITA
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

International Bernese Ladies Cup -- A Event

Jan 11 - 13, 2013
A Event | B Event | C Event |
Times shown as Central European Time (CET)
Shannon Kleibrink
1
Fri 8:00am
Loser to 31
SCORES
  [1]
Anette Norberg
Anette Norberg
Basel-Regio
3
Fri 1:00pm
Loser to 41
SCORES
  [17]
Anette Norberg
1
Fri 8:00am
Loser to 31
SCORES
  [2]
Lene Nielsen
Lene Nielsen
Mari Motohashi
5
Fri 6:00pm
Loser to 51
SCORES
  [25]
Anette Norberg
1
Fri 8:00am
Loser to 32
SCORES
  [3]
Mari Motohashi
Anna Kubeskova
Ursi Hegner
Ursi Hegner
3
Fri 1:00pm
Loser to 42
SCORES
  [18]
1
Fri 8:00am
Loser to 32
SCORES
  [4]
Ursi Hegner
Anna Sidorova
Silvana Tirinzoni
8
Sat 10:45am
Loser to 56
SCORES
  [29]
1
Fri 8:00am
Loser to 33
SCORES
  [5]
Silvana Tirinzoni
Evita Regza
Hannah Fleming
3
Fri 1:00pm
Loser to 39
SCORES
  [19]
Silvana Tirinzoni
1
Fri 8:00am
Loser to 33
SCORES
  [6]
Hannah Fleming
Binia Feltscher
Silvana Tirinzoni
Anna Hasselborg
5
Fri 6:00pm
Loser to 50
SCORES
  [26]
1
Fri 8:00am
Loser to 34
SCORES
  [7]
Anna Hasselborg
Daniela Driendl
Crystal Webster
Crystal Webster
3
Fri 1:00pm
Loser to 40
SCORES
  [20]
1
Fri 8:00am
Loser to 34
SCORES
  [8]
Crystal Webster
Jenny Perret
Andrea Schoepp
2
Fri 10:30am
Loser to 35
SCORES
  [9]
Andrea Schoepp
Fabienne Furbringer
Madeleine Dupont
4
Fri 3:30pm
Loser to 45
SCORES
  [21]
Andrea Schoepp
2
Fri 10:30am
Loser to 35
SCORES
  [10]
Olga Zharkova
Olga Zharkova
Lorna Vevers
6
Fri 8:30pm
Loser to 47
SCORES
  [27]
Lorna Vevers
2
Fri 10:30am
Loser to 36
SCORES
  [11]
Lorna Vevers
Melanie Wild
Lorna Vevers
Briar Huerlimann
4
Fri 3:30pm
Loser to 46
SCORES
  [22]
2
Fri 10:30am
Loser to 36
SCORES
  [12]
Cathy Overton-Clapham
Cathy Overton-Clapham
Bingyu Wang
8
Sat 10:45am
Loser to 54
SCORES
  [30]
2
Fri 10:30am
Loser to 37
SCORES
  [13]
Oksana Gertova
Oksana Gertova
Jonna McManus
4
Fri 3:30pm
Loser to 43
SCORES
  [23]
Mary-Anne Arsenault
2
Fri 10:30am
Loser to 37
SCORES
  [14]
Mary-Anne Arsenault
Mary-Anne Arsenault
Mary-Anne Arsenault
Erika Brown
6
Fri 8:30pm
Loser to 48
SCORES
  [28]
2
Fri 10:30am
Loser to 38
SCORES
  [15]
Erika Brown
Linda Klimova
Michele Jaeggi
Oihane Otaegi
4
Fri 3:30pm
Loser to 44
SCORES
  [24]
2
Fri 10:30am
Loser to 38
SCORES
  [16]
Michele Jaeggi
Michele Jaeggi

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS 8th
SCO
SUI 8th
DEN
NED 8th
GER
ITA 7th
SWE
NOR 7th
ENG
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am AT
Mouat 8th
Stevens
Howard Final
MacDougall (6)
Murphy 7th
Fournier
Nyman 8th
Bryce
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am ET
Ferris 3rd
Foster
Allen 3rd
Krell
Kean 3rd
Deruelle
Willsey 3rd
Birr
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Rocque Final
Wilson (5)
Vaughan Final
Wark (7)
Daniels Final
Wang (8)
Silvernagle Final
Barber (6)
Richards Final
Marks (8)
Fujisawa Final
Sturmay (7)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sat, Nov 16 -- 8:00pm MT
Meachem Final
Vavrek (8)
Scoffin Final
Tardi (EE)
Kang Final
Howard (6)
Pahl Final
Richard (8)
Ruohonen Final
Harty (6)
Heidt Final
Park (6)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson  
Belcourt  
Armstrong  
Baute  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 5:00pm MT
Finney Final
Molnar (7)
Dieckelt Final
Park (7)
Northwood Final
Desormeau (7)
Jacques Final
Johnston (7)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Nov 16 -- 2:45pm ET
Manson 9th
Chung
Libbus Final
Cheung (6)
Molberg Final
Lozinsky (8)
Palanuik Final
Ector (4)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Nov 16 -- 7:00pm ET
Ballance Final
Kroker (6)
Kurina Final
Burton (7)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP 8th
HUN
BLR 8th
ENG
SVK 7th
LTU
TUR 8th
FIN
POL 8th
ITA
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑