World Curling Report

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
CZE 7th
NOR
SWE 8th
EST
SUI 8th
DEN
GER 7th
SCO
LAT 8th
RUS
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Tue, Nov 19 -- 9:00am CET
SWE Final
RUS (6)
NOR Final
SUI (8)
GER Final
SCO (7)
ENG Final
ITA (6)
DEN Final
NED (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
AUT 6th
TUR
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
ENG 6th
POL
ITA 5th
SVK
FIN 5th
ESP
BLR 5th
LTU
HUN 6th
TUR
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

International Bernese Ladies Cup -- SFM

Jan 11 - 14, 2018
Rank Team SFM Value OOM Points
5.  Muirhead, Eve 0.410 560.818
7.  Paetz, Alina 0.390 434.193
15.  Sinclair, Jamie 0.310 367.364
16.  Wang, Bingyu 0.300 338.399
19.  Sidorova, Anna 0.270 322.572
20.  Feltscher, Binia 0.260 318.849
27.  Moiseeva, Victoria 0.250 262.505
28.  Fleming, Hannah 0.250 253.383
33.  Christensen, Cory 0.200 201.285
36.  Wrana, Isabella 0.200 183.614
37.  Kubeskova, Anna 0.200 174.161
43.  Matsumura, Chiaki 0.200 151.599
48.  Jentsch, Daniela 0.200 125.308
68.  Hegner, Ursi 0.150 78.894
81.  Gaspari, Diana 0.150 61.497
83.  Stern, Elena 0.150 58.180
85.  Jackson, Sophie 0.150 57.346
95.  Schoepp, Andrea 0.150 48.094
96.  Norberg, Anette 0.150 47.718
102.  Kauste, Oona 0.100 43.750
122.  Hamilton, Claire 0.100 30.905
126.  Widmer, Chantale 0.100 26.587
132.  Palancsa, Dorottya 0.100 24.714
154.  Jiang, Yilun 0.100 16.034
176.  Hauser, Marina 0.100 11.053
182.  Jensen, Angelina 0.100 10.225
212.  Witschonke, Selina 0.050 4.362
216.  Keiser, Raphaela 0.050 3.736
279.  Hansen, Mari 0.050 0.000
280.  Schlachter, Michelle 0.050 0.000
281.  Stritt, Jana 0.050 0.000
281.  Tanner, Melissa 0.050 0.000
Teams Total: 5.340
Purse Factor: 1.056
Teams Factor: 1.500
Teams Scale: 0.750
Importance Factor: 1.000
Strength of Field: 6.342

Curling Scores

W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W6 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
CZE 7th
NOR
SWE 8th
EST
SUI 8th
DEN
GER 7th
SCO
LAT 8th
RUS
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M6 -- Tue, Nov 19 -- 9:00am CET
SWE Final
RUS (6)
NOR Final
SUI (8)
GER Final
SCO (7)
ENG Final
ITA (6)
DEN Final
NED (10)
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Sinclair Final
Richards (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Nov 18 -- 3:30pm MT
Pahl Final
Tardi (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
AUT 6th
TUR
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Tue, Nov 19 -- 2:00pm CET
ENG 6th
POL
ITA 5th
SVK
FIN 5th
ESP
BLR 5th
LTU
HUN 6th
TUR
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
C: Euro Super League: Sweden
Jonkoping, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Nov 16 -- 9:30am CET
Petersson-Dahl  
Stordahl  
Smirnov  
Nibloe  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑