USER:: BDO Canadian Open of Curling

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Oct 25 -- 7:00am ET
Italy Final
Norway 11  (6)
Latvia Final
China (7)
Scotland 11  Final
Switzerland (8)
Slovakia Final
RCF 14  (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

BDO Canadian Open of Curling -- Round-Robin

Jan 22 - 25, 2009
Pool A
Kevin Martin
Edmonton, AB
1.000  5-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.800  3-0  1-1  1-0  1-0  0-0 
Thomas Ulsrud
Oslo, NOR
0.600  2-1  1-1  0-1  0-0  0-1 
Tom Brewster
Aberdeen, SCO
0.200  1-1  0-3  1-1  1-0  0-0 
Greg McAulay
Richmond, BC
0.200  1-1  0-3  0-1  0-0  0-1 
Bob Ursel
Kelowna, BC
0.200  0-0  1-4  1-0  0-0  0-0 
Pool B
Kerry Burtnyk
Winnipeg, MB
1.000  3-0  2-0  2-0  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.800  2-1  2-0  1-1  0-0  0-0 
Glenn Howard
Coldwater, ON
0.600  2-1  1-1  0-1  0-0  0-0 
Wayne Middaugh
Toronto, ON
0.400  2-1  0-2  0-1  0-0  0-0 
Jean-Michel Menard
Quebec, PQ
0.200  1-1  0-3  1-0  1-0  0-0 
Pete Fenson
Bemidji, USA
0.000  0-1  0-4  0-1  0-0  0-1 
Pool C
Jeff Stoughton
Winnipeg, MB
1.000  3-0  2-0  1-0  1-0  0-0 
Joel Jordison
Moose Jaw, SK
0.600  2-1  1-1  2-0  0-0  2-0 
Reid Carruthers
Winnipeg, MB
0.400  1-0  1-3  2-1  0-0  0-1 
Randy Ferbey
Edmonton, AB
0.400  1-3  1-0  0-3  0-1  0-1 
Kevin Koe
Edmonton, AB
0.400  0-0  2-3  1-2  0-1  1-0 
Pat Simmons
Davidson, SK
0.200  1-3  0-1  1-1  1-1  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Wed, Jan 21, 09 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Brad Gushue Thomas Ulsrud 4-3    Final (EE)
B Pat Simmons Reid Carruthers 5-4    Final (EE)
C Kevin Martin Tom Brewster 7-2    Final (6)
D Jeff Stoughton Joel Jordison 8-4    Final (7)
E Kerry Burtnyk Mike McEwen 5-4    Final (8)
Thu, Jan 22, 09 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Jean-Michel Menard Wayne Middaugh 4-6    Final (8)
B Randy Ferbey Joel Jordison 7-4    Final (7)
C Kevin Koe Reid Carruthers 5-6    Final (8)
D Bob Ursel Greg McAulay 3-8    Final (8)
E Glenn Howard Pete Fenson 5-2    Final (7)
Thu, Jan 22, 09 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Pat Simmons Jeff Stoughton 5-8    Final (7)
B Jean-Michel Menard Mike McEwen 4-9    Final (7)
C Kerry Burtnyk Wayne Middaugh 6-5    Final (8)
D Brad Gushue Tom Brewster 7-4    Final (8)
E Kevin Martin Thomas Ulsrud 7-2    Final (6)
Thu, Jan 22, 09 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe Randy Ferbey 7-6    Final (EE)
B Thomas Ulsrud Bob Ursel 6-4    Final (7)
C Glenn Howard Mike McEwen 6-7    Final (8)
D Joel Jordison Reid Carruthers 6-1    Final (7)
E Tom Brewster Greg McAulay 7-6    Final (EE)
Thu, Jan 22, 09 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Pete Fenson Kerry Burtnyk 1-6    Final (6)
B Kevin Martin Brad Gushue 7-3    Final (6)
C Jeff Stoughton Randy Ferbey 7-6    Final (EE)
D Glenn Howard Jean-Michel Menard 9-7    Final (8)
E Kevin Koe Pat Simmons 7-5    Final (7)
Fri, Jan 23, 09 11:00 AM
Sheet Team Team Score    End
A Thomas Ulsrud Greg McAulay 5-3    Final (7)
B Pete Fenson Jean-Michel Menard 4-5    Final (EE)
C Bob Ursel Tom Brewster 7-6    Final (8)
D Randy Ferbey Pat Simmons 4-2    Final (7)
E Mike McEwen Wayne Middaugh 6-3    Final (7)
Fri, Jan 23, 09 02:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe Joel Jordison 6-7    Final (EE)
B Kerry Burtnyk Glenn Howard 7-3    Final (7)
C Kevin Martin Greg McAulay 7-1    Final (5)
D Jeff Stoughton Reid Carruthers 5-3    Final (7)
E Bob Ursel Brad Gushue 4-7    Final (8)
Fri, Jan 23, 09 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Randy Ferbey Reid Carruthers 6-7    Final (8)
B Thomas Ulsrud Tom Brewster 9-5    Final (8)
C Pat Simmons Joel Jordison 4-5    Final (EE)
D Pete Fenson Wayne Middaugh 2-5    Final (7)
E Kerry Burtnyk Jean-Michel Menard 9-4    Final (6)
Fri, Jan 23, 09 09:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Mike McEwen Pete Fenson 5-2    Final (8)
B Bob Ursel Kevin Martin 5-8    Final (7)
C Glenn Howard Wayne Middaugh 7-1    Final (5)
D Brad Gushue Greg McAulay 7-4    Final (8)
E Kevin Koe Jeff Stoughton 2-5    Final (7)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

: Kuntai World Wheelchair Curling Championship
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Oct 25 -- 8:00am AT
Italy Final
Norway 11  (6)
Latvia Final
China (7)
Scotland 11  Final
Switzerland (8)
Slovakia Final
RCF 14  (6)
M: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm ET
Bruce Mouat Final
Brad Jacobs (8)
W: GSOC Masters
Oakville, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 12:00pm ET
Jennifer Jones Final
Tracy Fleury (EE) Watch Live Curling!
W: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Kayla Skrlik Final
Daniela Jentsch (EE) Watch Live Curling!
W: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Emma Jensen Final
Samantha Gevers (7)
M: Alberta Curling Series: Thistle
Edmonton, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm MT
Parker Konschuh Final
Terry Meek (8) Watch Live Curling!
M: Kamloops Crown of Curling
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Oct 24 -- 12:30pm PT
SooHyuk Kim Final
Jeff Richard (7)
: SaskTour Women's Nutana
Saskatoon, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:00pm CT
Jessica Mitchell Final
Kaitlyn Jones (7)
M: Heather MJCT Bonspiel
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 6:00pm CT
Jace Freeman Final
Jordon McDonald (7)
M: SaskTour Men's Highland
Regina, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 4:30pm CT
Kelly Knapp 9th
Shaun Meachem
G: Lakeshore U21 Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Celia Evans Final
Allyson McNutt (8)
G: Lakeshore CWG Girls Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 2:30pm ET
Ella Lenentine Final
Abby Slauenwhite (7)
B: Lakeshore CWG Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 3:30pm AT
Calan MacIsaac Final
Jack Higdon (6)
B: Lakeshore U21 Boys Spiel
Lower Sackville, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:00am ET
Ryan Strang Final
Brayden Snow (8)
Luke Godin Final
Timothy Marin 10  (5)
D: Norway Open Mixed Doubles
Hedmarken, NOR
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Oct 24 -- 11:30am CET
Hueppi/Weiss Final
Maia Ramsfjell (7)
Ronning/Braenden Final
Mona Jensen (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Mouat Wins Grand Slam Masters

Mouat Wins Grand Slam Masters

Scotland's Bruce Mouat (photo: Jeffrey Au) won 7-5 over Brad Jacobs, winning third straight Slam title.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑