World Curling Report

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Fri, Dec 13 -- 4:30pm NT
Carey Final
Rocque (8)
Hasselborg Final
Homan (7)
Jones Final
Team Scheidegger (8)
Yoshimura Final
Stern (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Fri, Dec 13 -- 4:30pm NT
Mouat Final
De Cruz (6)
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 6:30am ET
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 2:45am ET
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 3:00pm MT
Bain 6th
Rogers
Delorey 5th
Walsh
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 5:00pm ET
Kaeser 6th
Naugler
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 3:00pm ET
Tuma Final
Grabowski (6)
Murray Final
Scheibach (6)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 2:00pm CT
Kitchens Final
Viau (7)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Dec 13 -- 6:45pm GMT
Lottenbach Final
Muirhead (8)
Bryce Final
Gallacher (7)
Reed Final
Turner (5)
Carson Final
McNay (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Jones wins 2019 Canad Inns Mixed Doubles Championship

Nov 15 - 17, 2019

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
Central Time (CT)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Jones/Laing $8,500  43.776 
2.   Moskaleva/Eremin $4,500  32.102 
3.   Martin/Griffith $2,500  24.806 
3.   Sahaidak/Lott $2,500  24.806 
5.   Flaxey/Janssen $2,000  17.510 
5.   Campbell/Morris $2,000  17.510 
5.   Quick/Armstrong $2,000  17.510 
5.   Walker/Muyres $2,000  17.510 
View Full Standings

Host Hotel
Canad Inns Destination Centre Portage la Prairie

TWO GUEST ROOMS for each registered team participating in the Canad Inns Classic will be booked when your registration is confirmed. Please note your room type preference in the field provided and any other comments you would like us to consider when booking your rooms. Once registration is closed for this event, the Team Contact Person given on the registration form will be contacted, in the order registration was received, to discuss and finalize your guest room requirements. All teams will be contacted no later than Monday, September 30, 2019 at which time any surplus room inventory will be released for general sale at regular hotel rates.

Room types and rates* available for teams are;
*Rates noted are for single – quad occupancy, ALL ROOMS ARE NON-SMOKING

• Double Rooms (Two Queen beds or One Queen/One Double Bed)
• Single Queen Rooms (One Queen bed and a Pullout Sofa)
• Single King Rooms (One King bed)
o $125.00 + taxes (17.25%) per room, per night, for any of the above 3 choices

• One Bedroom Suites (Bedroom with 1 King or Queen bed, separate living room with Pullout Sofa)
o $145.00 + taxes (17.25%) per room, per night
 
 
Location
Portage Curling Club
2401 Saskatchewan Avenue West,
Portage La Prairie, Manitoba, Canada
 
Contact
Cindy Carswell
E: cindy@canadinns.com

Curling Scores

W: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Fri, Dec 13 -- 4:30pm NT
Carey Final
Rocque (8)
Hasselborg Final
Homan (7)
Jones Final
Team Scheidegger (8)
Yoshimura Final
Stern (8)
M: Boost National
Conception Bay South, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Fri, Dec 13 -- 4:30pm NT
Mouat Final
De Cruz (6)
M: China Open
Chongqi, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M1 -- Fri, Dec 13 -- 8:00am NT
Dropkin Final
van Dorp (EE)
Nyman Final
Kim (6)
Schnider Final
Zou (7)
Calvert Final
Glukhov (6)
W: China Open
Beijing, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W1 -- Fri, Dec 13 -- 4:15am NT
Kanai Final
Kovaleva (7)
Han Final
Bear (7)
Brown Final
Kim (8)
Schori Final
Jentsch (8)
W: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 3:00pm MT
Bain 6th
Rogers
Delorey 5th
Walsh
M: Arctic Winter Games Qualifier
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Dec 13 -- 5:00pm ET
Kaeser 6th
Naugler
M: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 3:00pm ET
Tuma Final
Grabowski (6)
Murray Final
Scheibach (6)
W: 2020 USCA Junior Qualifier #3
Centerville, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Dec 13 -- 2:00pm CT
Kitchens Final
Viau (7)
M: Dumfries Challenger Series
Dumfries, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Fri, Dec 13 -- 6:45pm GMT
Lottenbach Final
Muirhead (8)
Bryce Final
Gallacher (7)
Reed Final
Turner (5)
Carson Final
McNay (8)
: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Yambao  
Nedohin  
Bevan-Stewart  
Jackson  
M: BC Men's Lower Mainland Playdown
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:00am PT
Forrest  
Thompson  
Dennis  
Gagnon  
M: BC Men's Thompson-Okanagan Playdown
Kamloops, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 12:00pm ET
Richard  
Olsen  
Wood  
Longworth  
W: BC Women's Open Event #1
Abbotsford, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Hudyma  
Pohlod  
Eby  
Pewarchuk  
Daniels  
Gyles  
Slattery  
Gushulak  
J: U18 Viking Alumni
Camrose, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 9:00am MT
Burton  
Dunkle  
Lozinsky  
Cramer  
Lis  
Cheung  
Sawiak  
Gau  
M: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 8:45pm ET
Kaeser  
Naugler  
W: NWTCA Junior Men's Curling Championship
Yellowknife, NT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sat, Dec 14 -- 6:45pm MT
Bain  
Delorey  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑