World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Skrlik Final
Kim (7)
Richards 10  Final
Stubbs (4)
Silvernagle Final
Fujisawa 10  (6)
Brown Final
Vaughan (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Richard Final
Sturmay (8)
Ruohonen Final
Gempeler (8)
Hess Final
Tardi (EE)
Whyte Final
Howard (7)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stirling Wheelchair Curling International -- Round-Robin

Oct 15 - 18, 2019
Viljo Petersson-Dahl
, SWE
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Konstantin Kurokhtin
Moscow, RUS
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hugh Nibloe
, SCO
0.571  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jostein Stordahl
, NOR
0.571  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Steve Emt
Norfolk, CT
0.429  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Raymond Pfyffer
, SUI
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ziga Bajde
, SLO
0.286  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Rosemary Lenton
, ENG
0.143  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Tue, Oct 15, 19 05:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Rosemary Lenton Ziga Bajde 6-9    Final (8)
C Hugh Nibloe Viljo Petersson-Dahl 5-8    Final (8)
D Raymond Pfyffer Steve Emt 11-8    Final (8)
E Jostein Stordahl Konstantin Kurokhtin 7-4    Final (8)
Tue, Oct 15, 19 09:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Steve Emt Konstantin Kurokhtin 2-11    Final (6)
C Raymond Pfyffer Jostein Stordahl 3-5    Final (7)
D Ziga Bajde Viljo Petersson-Dahl 2-12    Final (7)
E Rosemary Lenton Hugh Nibloe 2-9    Final (8)
Wed, Oct 16, 19 05:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Raymond Pfyffer Viljo Petersson-Dahl 4-7    Final (7)
C Rosemary Lenton Konstantin Kurokhtin 1-11    Final (7)
D Jostein Stordahl Hugh Nibloe 11-1    Final (8)
E Ziga Bajde Steve Emt 5-7    Final (7)
Wed, Oct 16, 19 09:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Hugh Nibloe Steve Emt 9-2    Final (8)
C Jostein Stordahl Ziga Bajde 10-13    Final (EE)
D Rosemary Lenton Raymond Pfyffer 7-5    Final (8)
E Konstantin Kurokhtin Viljo Petersson-Dahl 4-5    Final (8)
Thu, Oct 17, 19 05:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Jostein Stordahl Rosemary Lenton 9-0    Final (7)
C Viljo Petersson-Dahl Steve Emt 9-5    Final (8)
D Hugh Nibloe Konstantin Kurokhtin 6-10    Final (8)
E Raymond Pfyffer Ziga Bajde 8-7    Final (EE)
Thu, Oct 17, 19 09:30 AM
Sheet Team Team Score    End
B Ziga Bajde Hugh Nibloe 1-10    Final (7)
C Konstantin Kurokhtin Raymond Pfyffer 5-3    Extra
D Viljo Petersson-Dahl Rosemary Lenton 6-4    Final (8)
E Steve Emt Jostein Stordahl 6-3    Final (8)
Fri, Oct 18, 19 05:00 AM
Sheet Team Team Score    End
B Viljo Petersson-Dahl Jostein Stordahl 10-4    Final (6)
C Steve Emt Rosemary Lenton 10-2    Final (7)
D Konstantin Kurokhtin Ziga Bajde 9-1    Final (6)
E Hugh Nibloe Raymond Pfyffer 4-3    Final (6)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Skrlik Final
Kim (7)
Richards 10  Final
Stubbs (4)
Silvernagle Final
Fujisawa 10  (6)
Brown Final
Vaughan (8)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 12 -- Sun, Nov 17 -- 7:30pm MT
Richard Final
Sturmay (8)
Ruohonen Final
Gempeler (8)
Hess Final
Tardi (EE)
Whyte Final
Howard (7)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W3 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
NOR Final
DEN (9)
EST Final
LAT 10  (EE)
RUS Final
SUI (9)
SCO Final
CZE (9)
SWE Final
GER (9)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sun, Nov 17 -- 7:00pm CET
SVK Final
WAL (EE)
LTU Final
FRA (EE)
EST Final
HUN (10)
BLR Final
LAT (10)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑