World Curling Report

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Nov 21 -- 11:00am ET
Chandler Final
SFL-Morissette (7)
Balsdon Final
Ferland (8)
Nyman Final
Munroe (8)
Fournier Final
Bedard (8)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Ilderton, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1a -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm ET
Cottrill  
Liscumb  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Heather MJCT Bonspiel -- Round-Robin

Oct 18 - 20, 2019
Pool A
Jacques Gauthier
, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jordon Johnson
Winnipeg, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brooks Freeman
, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Raphael Malo
Winnipeg, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Ryan Wiebe
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matt Bijil
Winnipeg, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Cameron Olafson
Winnipeg, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Luke Steski
Winnipeg, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Joshua Friesen
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Josh Maisey
, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Thomas McGillivray
St. Adolphe, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Avery Skog
Winnipeg, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Jordon McDonald
Winnipeg, MB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Emerson Klimpke
Brandon, MB
0.667  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Carter Williamson
Dauphin, MB
0.333  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Landon Krahn
Winkler, MB
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 18, 19 06:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Josh Maisey Thomas McGillivray 7-2    Final (7)
2 Joshua Friesen Avery Skog 5-3    Final (7)
3 Ryan Wiebe Luke Steski 6-4    Final (8)
Fri, Oct 18, 19 09:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Jordon Johnson Raphael Malo 8-5    Final (7)
5 Emerson Klimpke Landon Krahn 8-5    Final (6)
6 Jordon McDonald Carter Williamson 8-2    Final (6)
7 Matt Bijil Cameron Olafson 3-5    Final (7)
8 Brooks Freeman Jacques Gauthier 8-2    Final (6)
Sat, Oct 19, 19 08:00 AM
Sheet Team Team Score    End
5 Joshua Friesen Thomas McGillivray 7-4    Final (8)
7 Josh Maisey Avery Skog 9-1    Final (6)
Sat, Oct 19, 19 10:30 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Jordon McDonald Landon Krahn 7-0    Final (4)
2 Brooks Freeman Raphael Malo 5-6    Final (8)
3 Jordon Johnson Jacques Gauthier 2-8    Final (7)
5 Ryan Wiebe Cameron Olafson 8-0    Final (4)
7 Emerson Klimpke Carter Williamson 6-3    Final (7)
8 Matt Bijil Luke Steski 9-0    Final (4)
Sat, Oct 19, 19 01:00 PM
Sheet Team Team Score    End
6 Josh Maisey Joshua Friesen 3-6    Final (7)
8 Thomas McGillivray Avery Skog 8-0    Final (4)
Sat, Oct 19, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Cameron Olafson Luke Steski 5-6    Final (7)
3 Carter Williamson Landon Krahn 4-1    Final (7)
4 Emerson Klimpke Jordon McDonald 0-5    Final (6)
6 Jacques Gauthier Raphael Malo 9-3    Final (7)
Sat, Oct 19, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Ryan Wiebe Matt Bijil 5-1    Final (3)
7 Jordon Johnson Brooks Freeman 9-2    Final (5)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
SWE Final
SCO (9)
SUI Final
DEN (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W9 -- Thu, Nov 21 -- 2:00pm CET
SUI Final
LAT (8)
GER Final
NOR (10)
DEN Final
CZE (10)
SWE Final
RUS (10)
SCO Final
EST (10)
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 8:30am PT
Calvert  
Morris  
Shuster  
Dangerfield  
Epping  
Cotter  
Gushue  
Wood  
Jacobs  
Sturmay  
McEwen  
Geall  
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
HUN Final
SVK (10)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 19 -- Thu, Nov 21 -- 7:00pm CET
ISR Final
TUR (10)
LAT Final
AUT (10)
LTU Final
POL (6)
FRA Final
BLR (10)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Thu, Nov 21 -- 11:00am ET
Chandler Final
SFL-Morissette (7)
Balsdon Final
Ferland (8)
Nyman Final
Munroe (8)
Fournier Final
Bedard (8)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am MT
Jensen  
Hamilton  
Cookson  
Cherry  
Egger  
Johnson  
Jiahong  
Manson  
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 9:00am MT
Sherrer  
Kaufman  
Barker  
Kezama  
Skrlik  
Kalk  
Schori  
Wang  
Howard  
Wang  
Anderson  
Martin  
Streifel  
Hilker  
D: Ilderton Mixed Doubles Spiel
Ilderton, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1a -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm ET
Cottrill  
Liscumb  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑