[[13:0.000]] de Cruz2-3 at 2010 Swiss Cup Basel

World Curling Report

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Carey Final
Brown (8)
Sinclair Final
Kim (6)
Koana Final
Fujisawa (5)
Rocque 8th
Richards
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Appelman Final
Whyte (EE)
Pahl Final
Richard (8)
Sluchinski Final
Tardi (6)
Maerki 8th
Ruohonen
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER Final
CZE (10)
SCO Final
SUI (10)
LAT Final
SWE (6)
NOR Final
EST (10)
RUS Final
DEN (6)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Nov 18 -- 2:00pm CET
BLR 10  Final
ISR (9)
WAL Final
HUN (9)
FIN 9th
BUL
SVK 10  Final
EST (8)
LAT 9th
FRA
ESP 6th
CZE
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

de Cruz2-3 at 2010 Swiss Cup Basel

Oct 1 - 4, 2010

Switzerland

 
Peter de Cruz (Switzerland) finished 2-3 in the 32 team Swiss Cup Basel qualifying round, held October 1 - 4, 2010 in , . In their opening game, de Cruz lost 5-1 to Tomi Rantamaki (Finland), then responded with a 7-3 win over Giorgio Da Rin (Italy). de Cruz went on to lose 6-3 against Ally Fraser (Perth, SCO). de Cruz responded with a 6-4 win over Gyeorgy Nagy (Hungary). de Cruz went on to lose 6-3 against Manuel Ruch (Switzerland) in their final qualifying round match.
 
de Cruz earned 0.000 world rankings points for their preliminary round wins. For week 4 of the event schedule, de Cruz did not improve upon their best events, dropping from 126th to 129th place overall on the World Ranking Standings with 8.000 total points. de Cruz ranks 460th overall on the Year-to-Date rankings with 0.000 points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Carey Final
Brown (8)
Sinclair Final
Kim (6)
Koana Final
Fujisawa (5)
Rocque 8th
Richards
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Mon, Nov 18 -- 9:00am MT
Appelman Final
Whyte (EE)
Pahl Final
Richard (8)
Sluchinski Final
Tardi (6)
Maerki 8th
Ruohonen
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M5 -- Mon, Nov 18 -- 4:00pm CET
ITA Final
NOR (EE)
SWE 10  Final
NED (7)
SUI Final
ENG (EE)
SCO Final
DEN (EE)
GER 11  Final
RUS (9)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W4 -- Mon, Nov 18 -- 12:00pm CET
GER Final
CZE (10)
SCO Final
SUI (10)
LAT Final
SWE (6)
NOR Final
EST (10)
RUS Final
DEN (6)
D: Canad Inns Mixed Doubles Championship
Portage la Prairie, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm CT
Moskaleva/Eremin Final
Jones/Laing (8)
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Krell Final
Kean (8)
M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 3:00pm AT
Howard Final
Murphy (8)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Mon, Nov 18 -- 2:00pm CET
BLR 10  Final
ISR (9)
WAL Final
HUN (9)
FIN 9th
BUL
SVK 10  Final
EST (8)
LAT 9th
FRA
ESP 6th
CZE
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Mon, Nov 18 -- 9:00am CET
SVK Final
TUR (9)
POL 11  Final
BLR (8)
ITA Final
FIN (EE)
HUN 10  Final
LTU (8)
ESP Final
ENG (8)
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 6:00pm ET
Kiist Final
Burton (8)
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Nov 17 -- 4:00pm MT
Molnar Final
Park (5)
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Nov 19 -- 3:30pm ET
Hutchinson Final
Armstrong (6)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm ET
Manson Final
Lozinsky (8)
Manson Final
Lozinsky (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
Bakker Final
Lepine (8)
Vincent Final
Crough (7)
Cinnamon Final
Hartwell (5)
Wytrychowski Final
Bain (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm MT
Davies 6th
Nedohin
Yamuch Final
Sawiak (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑