[[2:40.1896]] Thompson Runner-Up at 2018 StuSells Toronto Tankard

World Curling Report

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 3rd
Morris
Jacobs 3rd
Wood
Calvert 3rd
Cotter
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 3rd
Geall
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim  
Sherrer  
Barker  
Skrlik  
Schori  
Wang  
Anderson  
Hilker  
Kalk  
Kezama  
Wang  
Howard  
Martin  
Streifel  
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan 4th
Stewart
Gauthier 4th
Smith
Dilello 3rd
Foster
Chambers 3rd
Sigurdson
Smith 3rd
Birchard
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD2 -- Fri, Nov 22 -- 4:00pm MT
Libbus 4th
Johnson
King 5th
Manson
Kanda 4th
Kobylnyk
Cao 4th
Peng
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Thompson Runner-Up at 2018 StuSells Toronto Tankard

Oct 5 - 8, 2018

Dartmouth, Nova Scotia
Games: 9  
Record: 6W - 3L  
PF/G: 8.97  
PA/G: 6.32  
Hammer Efficiency: 0.54  
Steal Defense: 0.14  
Force Efficiency: 0.60  
Steal Efficiency: 0.28  
Stuart Thompson (Dartmouth, NS) lost 6-5 to Reid Carruthers (Winnipeg, MB) in the Final of the 2018 StuSells Toronto Tankard in Toronto, Ontario, Canada. To advance to the championship game, Thompson won 7-2 over Brendan Bottcher (Edmonton, AB) in the semifinals and won 7-1 over John Epping (Toronto, ON) in the quarterfinals.
 
Thompson finished 4-2 in the 26 team StuSells Toronto Tankard qualifying round, held October 5 - 8, 2018 at the Royal Canadian Curling Club in Toronto, Canada. In their opening game, Thompson lost 8-7 to John Willsey (Waterloo, ON), droppimg another game, 8-6 to Jordan Chandler (Sudbury, NONT) where Thompson responded with a 9-3 win over Riku Yanagisawa (Karuizawa, JPN). Thompson won 7-6 against Doug Kee (Ottawa, ON), then won 7-5 against Chandler and 6-4 against Glenn Howard (Penetanguishe, ON) in their final qualifying round match.
 
With their runner-up finish at the StuSells Toronto Tankard, Thompson take home 40.190 world rankings points along with the $8,000CDN prize. Thompson move up 15 spots after posting a net gain of 33.298 points improving upon their best 3 results so far this season, ranking 30th overall with 116.947 total points on the World Ranking Standings. Thompson ranks 20th overall on the Year-to-Date rankings with 54.915 points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 2nd
Sturmay
McEwen 3rd
Morris
Jacobs 3rd
Wood
Calvert 3rd
Cotter
Gushue 2nd
Dangerfield
Epping 3rd
Geall
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim  
Sherrer  
Barker  
Skrlik  
Schori  
Wang  
Anderson  
Hilker  
Kalk  
Kezama  
Wang  
Howard  
Martin  
Streifel  
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan 4th
Stewart
Gauthier 4th
Smith
Dilello 3rd
Foster
Chambers 3rd
Sigurdson
Smith 3rd
Birchard
W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Fri, Nov 22 -- 5:30pm AT
Mattatall Final
Brothers (8)
Power 8th
Hilliard
Jones Final
Ferguson (3)
Flanagan Final
Myketyn-Driscoll (6)
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD2 -- Fri, Nov 22 -- 4:00pm MT
Libbus 4th
Johnson
King 5th
Manson
Kanda 4th
Kobylnyk
Cao 4th
Peng
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm PT
Steinke Final
Norman (4)
Dusseault Final
Guo (6)
Veiner Final
Ma (7)
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski  
Casper  
Murray  
Tuma  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑