World Curling Report

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
W: Simms Home Hardware NB U18 Girls Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Feb 16 -- 5:30pm AT
Tracy 8th
Forsythe
Campbell Final
Evans 13  (6)
Wynter Final
Paterson (7)
Gaines 8th
Price
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sun, Feb 16 -- 1:30pm ET
Johnston Final
Pugsley (8)
Stewart Final
Leblanc (7)
Boyle Final
Porter (7)
Roberts Final
Groom (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sun, Feb 16 -- 10:00am MT
Kiist 12  Final
Ferguson (6)
Wright 10  Final
Van Amsterdam (6)
Davies Final
Bauer (8)
Snider Final
Hiebert (8)
Comeillie Final
Jacques (4)
Yamuch Final
Northwood (6)
Nedohin Final
Deschiffart (8)
Shannon Final
Young (8)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Morozumi Final
Yamaguchi (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Nakajima 10  Final
Yoshimura (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Northwood2-2 at Cochrane U18 Junior Womens Spiel

Nov 29 - Dec 1, 2019

Alberta
Games: 4  
Record: 2W - 2L  
PF/G: 7.59  
PA/G: 8.97  
Hammer Efficiency: 0.31  
Steal Defense: 0.33  
Force Efficiency: 0.30  
Steal Efficiency: 0.29  

 
Hannah Northwood (Alberta) finished 2-2 in the 0 team Cochrane U18 Junior Womens Spiel qualifying round, held November 29 - December 1 in , . In their opening game, Northwood defeated Kayleigh Shannon (Alberta) 8-7, then went on to lose 6-3 against Jessica Minshull (Calgary, AB). Northwood responded with a 9-7 win over Alex Claggett (Alberta). Northwood went on to lose 6-2 against Julia Bakos (Alberta) in their final qualifying round match.
 
. For week 19 of the event schedule, Northwood did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Northwood ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

M: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:00pm PT
Shuster Final
Ruohonen (10)
W: USA Curling National Championship
Spokane, WA
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:00pm PT
Peterson Final
Sinclair (9)
W: Simms Home Hardware NB U18 Girls Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Feb 16 -- 5:30pm AT
Tracy 8th
Forsythe
Campbell Final
Evans 13  (6)
Wynter Final
Paterson (7)
Gaines 8th
Price
M: Simms Home Hardware NB U18 Boys Provincials
Oromocto, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Sun, Feb 16 -- 1:30pm ET
Johnston Final
Pugsley (8)
Stewart Final
Leblanc (7)
Boyle Final
Porter (7)
Roberts Final
Groom (8)
: Alberta Winter Games U15
Airdrie, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sun, Feb 16 -- 10:00am MT
Kiist 12  Final
Ferguson (6)
Wright 10  Final
Van Amsterdam (6)
Davies Final
Bauer (8)
Snider Final
Hiebert (8)
Comeillie Final
Jacques (4)
Yamuch Final
Northwood (6)
Nedohin Final
Deschiffart (8)
Shannon Final
Young (8)
D: WCT Tallinn Masters Mixed Doubles
Tallinn, EST
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Feb 16 -- 2:15pm EET
Moskaleva Final
Skaslien (8)
Rupp 11  Final
Fomina (6)
W: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 5:30pm CET
Stern Final
Tirinzoni (10)
M: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Morozumi Final
Yamaguchi (10)
M: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 4:00pm GMT
Muirhead Final
Mouat (9)
W: Scottish Curling Championships
Perth, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 11:00am GMT
Muirhead Final
Wilson (8)
M: SWISSCURLING Championship
Thun, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Feb 15 -- 12:30pm CET
De Cruz Final
Schwaller (10)
W: Japan National Championship
Karuizawa, JPN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Feb 15 -- 7:00am CET
Nakajima 10  Final
Yoshimura (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy wins Deloitte Nova Scotia Tankard

Jamie Murphy (Halifax) wins the Deloitte Nova Scotia Tankard, defeating Kendal Thompson (Halifax) 10-4 at the Dartmouth Curling Club in Dartmouth, Nova Scotia.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑