World Curling Report

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland Final
Munroe (9)
Fournier 10  Final
Martel (8)
Roy Final
Stewart (8)
Roberge Final
Bedard (EE)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Stewart Final
Hall (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Madonia Final
Brandwood (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina Final
Wright (8)
Sawiak Final
Dunkle (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton Final
Bauer (8)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Cochrane U18 Junior Womens Spiel -- Round-Robin

Nov 29 - Dec 1, 2019
Pool A
Julia Bakos
, AB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Reese Finney
, AB
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jasodra Dieckelt
Calgary, AB
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Chloe Johnston
, AB
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Jessica Minshull
Calgary, AB
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Hannah Northwood
, AB
0.500  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Alex Claggett
, AB
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kayleigh Shannon
, AB
0.250  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 29, 19 05:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Julia Bakos Chloe Johnston 9-3    Final (7)
6 Reese Finney Jasodra Dieckelt 9-7    Final (8)
Fri, Nov 29, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Alex Claggett Jessica Minshull 4-5    Final (7)
6 Kayleigh Shannon Hannah Northwood 7-8    Final (8)
Sat, Nov 30, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
1 Julia Bakos Reese Finney 9-1    Final (6)
2 Chloe Johnston Jasodra Dieckelt 9-5    Final (7)
Sat, Nov 30, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
1 Alex Claggett Kayleigh Shannon 8-6    Final (8)
2 Jessica Minshull Hannah Northwood 6-3    Final (8)
Sat, Nov 30, 19 04:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Julia Bakos Jasodra Dieckelt 10-4    Final (6)
4 Chloe Johnston Reese Finney 6-7    Final (EE)
Sat, Nov 30, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Alex Claggett Hannah Northwood 7-9    Final (7)
4 Jessica Minshull Kayleigh Shannon 8-6    Final (7)
Sun, Dec 1, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
5 Chloe Johnston Kayleigh Shannon 5-8    Final (7)
6 Jasodra Dieckelt Alex Claggett 9-2    Final (6)
Sun, Dec 1, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
3 Reese Finney Jessica Minshull 1-9    Final (6)
4 Julia Bakos Hannah Northwood 6-2    Final (6)
Sun, Dec 1, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Julia Bakos Jessica Minshull 8-5    Extra

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm CT
Jacobs Final
Epping (8)
CHAMPION:
W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 11:00am CT
Kim Final
Hasselborg (EE)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland Final
Munroe (9)
Fournier 10  Final
Martel (8)
Roy Final
Stewart (8)
Roberge Final
Bedard (EE)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Stewart Final
Hall (10)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 5:00pm ET
Madonia Final
Brandwood (8)
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 3:30pm MT
Kurina Final
Wright (8)
Sawiak Final
Dunkle (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 5:30pm ET
Perozak Final
Wyatt (6)
Burton Final
Bauer (8)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 12:00pm CT
Heidt Final
Zuravloff (9)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sun, Jan 19 -- 1:00pm CT
Heidt Final
Fell (6)
Armstrong Final
Heidt (10)
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Jan 19 -- 9:00am MT
Muyo Final
Lazarowich 10  (4)
Mendoza Final
Berndt (7)
Yoong Final
Baxter 10  (6)
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana Final
Kim (7)
CHAMPION:
Wilson Final
Witschonke (7)
CHAMPION:
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
CHAMPION:
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
CHAMPION:
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑