Rick Rowsell Classic
Curling Scores
Rick Rowsell Classic
Sep 21 - 24, 2023
|
| Draw Sep 23 - 5:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Simon Perry St. John's, NL |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 8 | ||
| Alex Smith St. John's, NL |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Simon Perry
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.00 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.00 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Alex Smith
| Games: | 5 |
| Record: | 0W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.75 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.05 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Season Statistics
Simon Perry
| Games: | 31 |
| Record: | 13W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.43 |
| PA/G: | 7.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Alex Smith
| Games: | 28 |
| Record: | 18W - 10L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 6.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Scoring Records - Season
Simon Perry
Alex Smith
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













