World Curling Report

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Kim Final
Kovaleva (6)
Fujisawa Final
Hasselborg 10  (8)
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF1 -- Sun, Jan 19 -- 10:30am ET
Burton 4th
Blouin
Schneider 4th
Bauer
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30am MT
Runciman 4th
Sawiak
Rauhala 4th
Dunkle
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana 4th
Kim
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Madonia Final
Hastings (EE)
Rozon Final
Brandwood (9)
Cadorin 10  Final
Marshall (9)
Horton Final
Typhair (9)
Jones Final
Wasylkiw (EE)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Hall Final
Stewart (8)
Kean Final
Krell (6)
Villard Final
Steep (10)
March Final
Mepstead (9)
Tuck Jr. Final
Ainsley (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Meridian Canadian Open -- Teams

Dec 8 - 13, 2015
Carey


Calgary
Alberta

Skip
Player Photo
Chelsea
Carey
Third
Player Photo
Amy
Nixon
Second
Player Photo
Jocelyn
Peterman
Lead
Player Photo
Laine
Peters
Feltscher


Flims
Switzerland

Skip
Player Photo
Binia
Feltscher
Third
Player Photo
Irene
Schori
Second
Player Photo
Franziska
Kaufmann
Lead
Player Photo
Christine
Urech
Fleury


Sudbury
Northern Ontario

Skip
Player Photo
Tracy
Fleury
Third
Player Photo
Crystal
Webster
Second
Player Photo
Jennifer
Wylie
Lead
Player Photo
Amanda
Gates
Homan


Ottawa
Ontario

Skip
Player Photo
Rachel
Homan
Third
Player Photo
Emma
Miskew
Second
Player Photo
Joanne
Courtney
Lead
Player Photo
Lisa
Weagle
Jones


Winnipeg
Manitoba

Skip
Player Photo
Jennifer
Jones
Third
Player Photo
Kaitlyn
Lawes
Second
Player Photo
Jill
Officer
Lead
Player Photo
Dawn
McEwen
Kim


Uiseong
Korea

Skip
Player Photo
EunJung
Kim
Third
Player Photo
KyeongAe
Kim
Second
Player Photo
SeonYeong
Kim
Lead
Player Photo
YeongMi
Kim
Lawton


Saskatoon
Saskatchewan

Skip
Player Photo
Stefanie
Lawton
Third
Player Photo
Trish
Paulsen
Second
Player Photo
Sherri
Singler
Lead
Player Photo
Marliese
Kasner
McDonald


Winnipeg
Manitoba

Skip
Player Photo
Kristy
McDonald
Third
Player Photo
Kate
Cameron
Second
Player Photo
Leslie
Wilson-Westcott
Lead
Player Photo
Raunora
Westcott
Middaugh


Coldwater
Ontario

Skip
Player Photo
Sherry
Middaugh
Third
Player Photo
Jo-Ann
Rizzo
Second
Player Photo
Lee
Merklinger
Lead
Player Photo
Leigh
Armstrong
Muirhead


Stirling
Scotland

Skip
Player Photo
Eve
Muirhead
Third
Player Photo
Anna
Sloan
Second
Player Photo
Vicki
Adams
Lead
Player Photo
Sarah
Reid
Paetz


Zurich
Switzerland

Skip
Player Photo
Alina
Paetz
Third
Player Photo
Nadine
Lehmann
Second
Player Photo
Marisa
Winkelhausen
Lead
Player Photo
Nicole
Schwaegli
Rocque


Edmonton
Alberta

Skip
Player Photo
Kelsey
Rocque
Third
Player Photo
Laura
Crocker
Second
Player Photo
Taylor
McDonald
Lead
Player Photo
Jen
Gates
Sidorova


Moscow
Russia

Skip
Player Photo
Anna
Sidorova
Third
Player Photo
Margarita
Fomina
Second
Player Photo
Aleksandra
Raeva
Lead
Player Photo
Nkeiruka
Ezekh
Sigfridsson


Sundsvall
Sweden

Fourth
Player Photo
Maria
Prytz
Third
Player Photo
Christina
Bertrup
Second
Player Photo
Maria
Wennerstroem
Skip
Player Photo
Margaretha
Sigfridsson
Sweeting


Edmonton
Alberta

Skip
Player Photo
Val
Sweeting
Third
Player Photo
Lori
Olson-Johns
Second
Player Photo
Dana
Ferguson
Lead
Player Photo
Rachel
Brown
Tirinzoni


Aarau PwC
Switzerland

Skip
Player Photo
Silvana
Tirinzoni
Third
Player Photo
Manuela
Siegrist
Second
Player Photo
Esther
Neuenschwander
Lead
Player Photo
Marlene
Albrecht

Curling Scores

W: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Kim Final
Kovaleva (6)
Fujisawa Final
Hasselborg 10  (8)
M: Meridian Canadian Open
Yorkton, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Jacobs Final
McEwen (7)
Gushue Final
Epping (7)
: Ponoka U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF1 -- Sun, Jan 19 -- 10:30am ET
Burton 4th
Blouin
Schneider 4th
Bauer
: Ponoka U18 Junior Bonspiel
Ponoka, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30am MT
Runciman 4th
Sawiak
Rauhala 4th
Dunkle
W: Glynhill Ladies International
Glasgow, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Jan 19 -- 2:30pm GMT
Wrana 4th
Kim
Wilson Final
Witschonke (7)
M: Alberta Boston Pizza Cup Provincial Qualifier
Fort St. John, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm PT
Webb 10  Final
Pillsworth (10)
M: SaskTel Men's North Qualifier
North Battleford, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Heidt Final
Heidt (9)
Kendel Final
Fell (9)
Carss Final
Tokarz (9)
Vollman 10  Final
Neufeld (6)
Ede Final
Corrigal (7)
Pomedli Final
Armstrong 12  (10)
M: SaskTel Men's South Qualifier
Swift Current, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sat, Jan 18 -- 7:00pm CT
Meyer Final
Heidt (10)
Comfort 11  Final
Olson (5)
Woloschuk 10th
Zuravloff
M: California State Men's Club Championship
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sat, Jan 18 -- 6:00pm MT
Berndt Final
Baxter (6)
Lazarowich Final
Yoong (7)
Muyo Final
Mendoza (8)
W: Ontario Scotties - Open Qualifier
Toronto, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Madonia Final
Hastings (EE)
Rozon Final
Brandwood (9)
Cadorin 10  Final
Marshall (9)
Horton Final
Typhair (9)
Jones Final
Wasylkiw (EE)
M: Ontario Tankard - Open Qualifier
Kitchener-Waterloo, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Sat, Jan 18 -- 3:00pm ET
Hall Final
Stewart (8)
Kean Final
Krell (6)
Villard Final
Steep (10)
March Final
Mepstead (9)
Tuck Jr. Final
Ainsley (8)
W: USA Junior Women's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 1:00pm CT
Strouse Final
Farrell (EE)
M: USA Junior Men's National Championship
Eau Claire, WI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sat, Jan 18 -- 9:00am CT
Tuma Final
Violette (10)
: Winter World Masters Games - Mixed
Innsbruck, AUT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Fri, Jan 17 -- 12:30pm CET
Schulze  
Orlov  
Gerber  
Jackson  
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Tue, Jan 14 -- 7:30pm NT
Mitchell Final
Curtis (9)
CHAMPION:
M: WFG Quebec Tankard
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Sun, Jan 19 -- 8:30pm ET
Ferland  
Munroe  
Fournier  
Martel  
Roy  
Stewart  
Roberge  
Bedard  
W: Quebec Scotties
Valleyfield, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Tue, Jan 21 -- 8:15am ET
Tippin  
Girard  
St-Georges  
Davies  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

Europe Closing in on Back to Back Cup Titles

LONDON, Ontario - It's not as simple as one plus one equals two, but the math is on Team Europe's side at the OK Tire & BKT Tires Continental Cup, presented by Service Experts Heating, Air Conditioning and Plumbing (Photo: Celine Stucki / WCF).

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑