World Curling Report

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 4th
Howard
Murphy 4th
Bryce
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki 4th
Cross
Vavrek 4th
Sturmay
Tardi 5th
Howard
Pahl 4th
Hess
Scoffin 5th
Kang
Richard 4th
Ma
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs 4th
Kim
Rocque 4th
Berlando
Vaughan 4th
Daniels
Silvernagle 5th
Sinclair
Wark 4th
Wang
Barber 5th
Skrlik
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris  
Krell  
Kean  
Birr  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 4th
Chung
Lozinsky 4th
Cheung
Libbus 4th
Molberg
Palanuik 5th
Ector
Manson 4th
Chung
Lozinsky 4th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 4th
Johnston
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 4th
Johnston
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey 4th
Wipf
Kelba 4th
Snider
Kiist 4th
Ballance
Lis 4th
Burton
Lacey 4th
Wipf
Kelba 4th
Snider
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson  
Belcourt  
Armstrong  
Baute  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

CAMERON'S Brewing Oakville Fall Classic -- Teams

Aug 30 - Sep 2, 2019
Ainsley


Toronto
Ontario

Skip
Player Photo
Rob
Ainsley
Third
Player Photo
Dave
Ellis
Second
Player Photo
Graeme
Robson
Lead
No Photo
Darren
Karn
Birr


Ham Lake
Minnesota

Skip
Player Photo
Todd
Birr
Third
Player Photo
Andrew
Stopera
Second
Player Photo
Hunter
Clawson
Lead
Player Photo
Tom
O'Connor
Bryce


Stirling
Scotland

Skip
Player Photo
Cameron
Bryce
Third
Player Photo
Craig
Waddell
Second
Player Photo
Gregor
Cannon
Lead
Player Photo
Derrick
Sloan
Camm


Ottawa
Ontario

Skip
Player Photo
Jason
Camm
Third
Player Photo
Jordie
Lyon-Hatcher
Second
Player Photo
Kurt
Armstrong
Lead
Player Photo
Brett
Lyon-Hatcher
Dropkin


Chaska
United States

Skip
Player Photo
Korey
Dropkin
Third
Player Photo
Thomas
Howell
Second
Player Photo
Mark
Fenner
Lead
Player Photo
Alex
Fenson
Dunnam


Philadelphia
Pennsylvania

Skip
Player Photo
Scott
Dunnam
Third
Player Photo
Alex
Leichter
Second
Player Photo
Cody
Clouser
Lead
Player Photo
Andrew
Dunnam
Ferris


Grimsby
Ontario

Skip
Player Photo
Pat
Ferris
Third
Player Photo
Ian
Dickie
Second
Player Photo
Connor
Duhaime
Lead
Player Photo
Zack
Shurtleff
Hall


Kitchener
Ontario

Skip
Player Photo
Matthew
Hall
Third
Player Photo
Alex
Champ
Second
Player Photo
Terry
Arnold
Lead
Player Photo
Scott
Clinton
Hess


Zug
Switzerland

Skip
Player Photo
Jan
Hess
Third
Player Photo
Simon
Gloor
Second
Player Photo
Simon
Hoehn
Lead
Player Photo
Reto
Schoenenberger
Holdaway


Montreal
Quebec

Skip
No Photo
Steve
Holdaway
Third
Player Photo
Adam
Freilich
Second
No Photo
Stewart
Yaxley
Lead
No Photo
Adam
Cartwright
Horgan


Sudbury
Northern Ontario

Skip
Player Photo
Jacob
Horgan
Third
Player Photo
Scott
Mitchell
Second
Player Photo
Mitchell
Cortello
Lead
No Photo
Chase
Dusessoy
Horgan


Winnipeg Beach
Manitoba

Skip
Player Photo
Tanner
Horgan
Third
Player Photo
Colton
Lott
Second
Player Photo
Kyle
Doering
Lead
Player Photo
Tanner
Lott
Kean


London
Ontario

Skip
Player Photo
Mark
Kean
Third
Player Photo
Charlie
Richard
Second
Player Photo
Tyler
Twining
Lead
Player Photo
DJ
Ronaldson
Kim


Uiseong
Korea

Skip
Player Photo
Chang-Min
Kim
Third
Player Photo
Ki Jeong
Lee
Second
Player Photo
Hakgyun
Kim
Lead
Player Photo
Ki Bok
Lee
Lawton


Montreal
Quebec

Skip
Player Photo
Frederic
Lawton
Third
No Photo
Zackary
Wise
Second
Player Photo
David
Fleury
Lead
Player Photo
Charles
Gagnon
Lottenbach


Zug
Switzerland

Skip
Player Photo
Lucien
Lottenbach
Third
Player Photo
Rainer
Kobler
Second
Player Photo
Patrick
Abächerli
Lead
Player Photo
Tom
Winkelhausen
Matsumura


Kitami
Japan

Skip
Player Photo
Yuta
Matsumura
Third
Player Photo
Tetsuro
Shimizu
Second
Player Photo
Yasumasa
Tanida
Lead
Player Photo
Shinya
Abe
McDonald


Kingston
Ontario

Skip
Player Photo
Scott
McDonald
Third
Player Photo
Jonathan
Beuk
Second
Player Photo
Wesley
Forget
Lead
Player Photo
Scott
Chadwick
Morozumi


Nagano
Japan

Skip
Player Photo
Yusuke
Morozumi
Third
No Photo
Masaki
Iwai
Second
No Photo
Ryotaro
Shukuya
Lead
Player Photo
Kosuke
Morozumi
Muyres


Saskatoon
Saskatchewan

Skip
Player Photo
Kirk
Muyres
Third
Player Photo
Kevin
Marsh
Second
Player Photo
Daniel
Marsh
Lead
Player Photo
Dallan
Muyres
Retornaz


Pinerolo
Italy

Skip
Player Photo
Joel
Retornaz
Third
Player Photo
Amos
Mosaner
Second
Player Photo
Sebastiano
Arman
Lead
Player Photo
Simone
Gonin
SFL-Morissette


Saguenay
Quebec

Fourth
Player Photo
Robert
Desjardins
Skip
Player Photo
Jean-Sebastien
Roy
Second
Player Photo
Pierre-Luc
Morissette
Lead
Player Photo
Rene
Dubois
Ruohonen


Minneapolis
United States

Skip
Player Photo
Rich
Ruohonen
Third
Player Photo
Colin
Hufman
Second
Player Photo
Kroy
Nernberger
Lead
Player Photo
Phil
Tilker
Schwaller


Bern
Switzerland

Skip
Player Photo
Yannick
Schwaller
Third
Player Photo
Michael
Brunner
Second
Player Photo
Romano
Meier
Lead
Player Photo
Marcel
Kaeufeler
Steep


St. Catherines
Ontario

Skip
Player Photo
Sam
Steep
Third
Player Photo
Adam
Vincent
Second
Player Photo
Oliver
Campbell
Lead
Player Photo
Thomas
Ryan
van Dorp


Zoetermeer
Netherlands

Fourth
Player Photo
Wouter
Gosgens
Skip
Player Photo
Jaap
van Dorp
Second
Player Photo
Laurens
Hoekman
Lead
Player Photo
Carlo
Glasbergen
Willsey


Waterloo
Ontario

Skip
Player Photo
John
Willsey
Third
Player Photo
Connor
Lawes
Second
Player Photo
Robert
Currie
Lead
Player Photo
Evan
Lilly
Yamaguchi


Nagano
Japan

Skip
Player Photo
Tsuyoshi
Yamaguchi
Third
Player Photo
Riku
Yanagisawa
Second
Player Photo
Satoshi
Koizumi
Lead
Player Photo
Fukuhiro
Ohno

Curling Scores

M: Stu Sells 1824 Halifax Classic
Halifax, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:00pm AT
Mouat 4th
Howard
Murphy 4th
Bryce
M: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Maerki 4th
Cross
Vavrek 4th
Sturmay
Tardi 5th
Howard
Pahl 4th
Hess
Scoffin 5th
Kang
Richard 4th
Ma
W: Red Deer Curling Classic
Red Deer, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Stubbs 4th
Kim
Rocque 4th
Berlando
Vaughan 4th
Daniels
Silvernagle 5th
Sinclair
Wark 4th
Wang
Barber 5th
Skrlik
M: Port Elgin Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Ferris  
Krell  
Kean  
Birr  
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: M3 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
RUS Final
SCO (10)
SUI 11  Final
DEN (8)
NED Final
GER (9)
ITA Final
SWE 11  (8)
NOR Final
ENG (8)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: W2 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
SWE Final
SUI (7)
RUS Final
GER (10)
CZE Final
EST (10)
LAT Final
NOR (10)
DEN Final
SCO (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Sun, Nov 17 -- 2:00pm CET
ESP Final
HUN (10)
BLR Final
ENG (9)
SVK 12  Final
LTU 10  (EE)
TUR 10  Final
FIN (10)
POL Final
ITA (9)
J: Sherwood Park U21 Junior Mens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Manson 4th
Chung
Lozinsky 4th
Cheung
Libbus 4th
Molberg
Palanuik 5th
Ector
Manson 4th
Chung
Lozinsky 4th
Cheung
: Okotoks U18 Womens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 9:00am MT
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 4th
Johnston
Finney 3rd
Northwood
Dieckelt 4th
Johnston
J: Okotoks U18 Mens Bonspiel
Okotoks, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: QF -- Sun, Nov 17 -- 11:00am ET
Lacey 4th
Wipf
Kelba 4th
Snider
Kiist 4th
Ballance
Lis 4th
Burton
Lacey 4th
Wipf
Kelba 4th
Snider
M: Port Elgin Seniors Superspiel
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Sun, Nov 17 -- 12:30pm ET
Hutchinson  
Belcourt  
Armstrong  
Baute  
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Sun, Nov 17 -- 9:00am CET
CZE Final
FIN (10)
TUR Final
LAT (9)
POL Final
FRA (7)
BLR Final
LTU (9)
ISR Final
AUT (EE)
BUL Final
ESP 11  (8)
: Sherwood Park U21 Junior Womens Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Sat, Nov 16 -- 8:45pm MT
Molberg 9th
Hartwell
Crough Final
Vincent (8)
Wytrychowski Final
Bevan-Stewart (8)
Lepine 7th
Bain
Bakker Final
Cinnamon (8)
: Sherwood Park U15 Junior Bonspiel
Sherwood Park, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Sat, Nov 16 -- 4:45pm MT
Davies Final
Yamuch (6)
Nedohin Final
Sawiak (8)
Hlushak 12  Final
Pollard (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑