[[5:6.5996]] Stopera5-4 at 2019 World Junior Curling Championships

World Curling Report

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 2nd
Moore
Day 2nd
Balsdon
Brunton 2nd
Pinkney
Wilson 2nd
Breen
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 5th
Sherrer
Barker 6th
Skrlik
Schori 5th
Wang
Anderson 7th
Hilker
Kalk 5th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin 5th
Streifel
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 8th
Sturmay
McEwen 7th
Morris
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert 8th
Cotter
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping 8th
Geall
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier Final
Smith (8)
Dilello Final
Foster (7)
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith 3rd
Birchard
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 2nd
McMakin
Crotty 2nd
Kitchens
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 2nd
Casper
Murray 2nd
Tuma
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 2nd
Webb
Ginter 2nd
DeJong
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Stopera5-4 at 2019 World Junior Curling Championships

Feb 16 - 23, 2019

Chaska, United States
Games: 9  
Record: 5W - 4L  
PF/G: 7.26  
PA/G: 6.79  
Hammer Efficiency: 0.41  
Steal Defense: 0.29  
Force Efficiency: 0.48  
Steal Efficiency: 0.36  

 
Andrew Stopera (Chaska, USA) finished 5-4 in the 10 team World Junior Curling Championships qualifying round, held February 16 - 23, 2019 in , . In their opening game, Stopera defeated Tyler Tardi (Langley, CAN) 8-7, then went on to lose 9-8 against Weihaoping Wang (Beijing, CHN). Stopera lost 7-3 to Klaudius Harsch (Fuessen, GER) where Stopera responded with a 7-3 win over Luca Rizzolli (Cembra, ITA). Stopera won 9-5 against Magnus Ramsfjell (Oslo, NOR), then won 7-5 against Daniel Berggren (Sveg, SWE) and 8-3 against Matthew Neilson (Naseby, NZL). Stopera went on to lose 7-6 against Marco Hoesli (Glarus, SUI). Stopera lost 11-5 to Ross Whyte (Dumfries, SCO) in their final qualifying round match.
 
Stopera earned 6.600 world rankings points for their preliminary round wins. For week 28 of the event schedule, Stopera did not improve upon their best events, remaining at th place on the World Ranking Standings with total points. Stopera ranks th overall on the Year-to-Date rankings with points earned so far this season.
 

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 5 -- Fri, Nov 22 -- 9:00pm AT
Arsenault 2nd
Moore
Day 2nd
Balsdon
Brunton 2nd
Pinkney
Wilson 2nd
Breen
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm MT
Gim 5th
Sherrer
Barker 6th
Skrlik
Schori 5th
Wang
Anderson 7th
Hilker
Kalk 5th
Kezama
Wang Final
Howard (5)
Martin 5th
Streifel
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm PT
Shuster 8th
Sturmay
McEwen 7th
Morris
Jacobs Final
Wood (5)
Calvert 8th
Cotter
Gushue Final
Dangerfield (7)
Epping 8th
Geall
M: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 5:00pm CT
Horgan Final
Stewart (6)
Gauthier Final
Smith (8)
Dilello Final
Foster (7)
Chambers Final
Sigurdson (8)
Smith 3rd
Birchard
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan Final
Roberge (EE)
Ferland Final
Bedard (7)
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI Final
RUS (10)
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: HR2 -- Fri, Nov 22 -- 3:30pm MT
Hamilton Final
Quiang (8)
Cherry Final
Haochen 10  (EE)
Harty Final
Egger (5)
van Amsterdam Final
Jiahong (8)
W: USA Junior Women's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CT
Normandeau 2nd
McMakin
Crotty 2nd
Kitchens
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm ET
Grabowski 2nd
Casper
Murray 2nd
Tuma
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 6:00pm PT
Veiner 2nd
Webb
Ginter 2nd
DeJong
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL Final
FIN 11  (8)
HUN Final
SVK (EE)
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑