Curling Scores

W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Homan 4th
Inglis
Howard 4th
Wasylkiw
Mann 4th
Froud
Warriner Final
Flaxey (1)
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Howard 5th
Ferris
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black Final
Daigle (10)
Powers Final
Hilliard (10)
Nix Final
Murphy (10)
MacDiarmid Final
Crouse (9)
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser Final
Morrison (6)
Schwaller Final
Messenzehl (8)
Ha Final
Zelingrova (5)
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana Final
Jaeggi (8)
Grandy Final
Huerlimann (7)
Farmer Final
Wuest (7)
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 27 -- 9:00am CT
Robertson 2nd
Jensen
Lawes 2nd
Carey
Peterson 2nd
Lukowich
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Flaxey wins 2018 DEKALB Superspiel

Nov 2 - 5, 2018

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Nov 5 -- 4:00pm CT
Flaxey Final
Clark-Rouire (8)
Central Time (CT)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Allison Flaxey $8,000  40.541 
2.   Jennifer Clark-Rouire $4,500  29.730 
3.   Amber Holland $2,400  22.973 
3.   Elena Stern $2,400  22.973 
5.   Ashley Howard $1,500  16.216 
5.   Barb Spencer $1,500  16.216 
5.   Binia Feltscher $1,500  16.216 
5.   Kristy Watling $1,500  16.216 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: TBD Pay per win up to qualifying rounds $100/game

HOTELS: We have a block of rooms reserved for the DEKALB SuperSpiel at the Morris Stampede Inn. Please call the Hotel at 204-746-6879 or email the Hotel Manager at morrisstampedeinn@mts.net. Standard rooms have 2 queen beds and includes continental breakfast for 2 people. . Upgrade rooms are available. Not all rooms are non-smoking. If you require assistance in booking your rooms, please contact Lou Erickson louerickson@gmail.com and we will assist you. This block is being held until November 5, 2015 only.

TRAVEL: Nearest airport is Winnipeg (YWG) Inform us of your flight times and we will make arrangements to pick your team up.
Event Purse: $45,000
Entry Fee: $1,000 CDN
Website:
http://dekalbsuperspiel.com/
 
Location
Morris Curling Club
350 Main Street,
Morris, Manitoba, Canada
 
Contact
Brian Recksiedler
E: bbrex@mymts.net
P: 204-746-6618

Curling Scores

W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Homan 4th
Inglis
Howard 4th
Wasylkiw
Mann 4th
Froud
Warriner Final
Flaxey (1)
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 11 -- Fri, Jan 27 -- 9:30am ET
Howard 5th
Ferris
W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black Final
Daigle (10)
Powers Final
Hilliard (10)
Nix Final
Murphy (10)
MacDiarmid Final
Crouse (9)
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser Final
Morrison (6)
Schwaller Final
Messenzehl (8)
Ha Final
Zelingrova (5)
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana Final
Jaeggi (8)
Grandy Final
Huerlimann (7)
Farmer Final
Wuest (7)
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 9 -- Fri, Jan 27 -- 9:00am CT
Robertson 2nd
Jensen
Lawes 2nd
Carey
Peterson 2nd
Lukowich
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jacobs In Familiar Territory

Jacobs In Familiar Territory

Brad Jacobs (photo: Anil Mungal, GSOC) advances to A-Event Qualifier looking for berth into Unibet Northern Ontario Tankard Playoffs.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑