World Curling Report

Curling Scores

M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Dec 9 -- 8:30pm ET
van Dorp Final
Ruohonen (8)
Kim Final
Horgan (6)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Mon, Dec 9 -- 6:30am ET
Han Final
Kim (EE)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm CT
Meachem Final
Muirhead (8)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 4:00pm CT
Wiebe Final
Bohn (8)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 5:00pm ET
Watling Final
Peterson (4)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim Final
Birt (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones Final
Grattan (7)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Ashley HomeStore Curling Classic -- Round-Robin

Nov 22 - 25, 2019
Pool A
John Epping
Toronto, ON
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Mike McEwen
Winnipeg, MB
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jim Cotter
Vernon, BC
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Braden Calvert
Winnipeg, MB
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Sean Geall
New Westminster, BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Morris
Regina, SK
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Brad Jacobs
Sault Ste Marie, NONT
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brad Gushue
St. John's, NL
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Karsten Sturmay
Edmonton, AB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
John Shuster
Duluth, USA
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Neil Dangerfield
Victoria, BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brad Wood
Penticton, BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool C
Jason Gunnlaugson
Winnipeg, MB
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Matt Dunstone
Regina, SK
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kevin Koe
Calgary, AB
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Ross Whyte
Stirling, SCO
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Glen Jackson
Victoria, BC
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Daniel Wenzek
New Westminster, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool D
Brendan Bottcher
Edmonton, AB
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Tyler Tardi
Surrey, BC
0.800  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Bruce Mouat
Edinburgh, SCO
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Kirk Muyres
Saskatoon, SK
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Dean Joanisse
New Westminster, BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Jason Montgomery
Victoria, BC
0.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Nov 22, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Braden Calvert John Morris 7-1    Final (6)
B John Shuster Neil Dangerfield 7-9    Final (8)
C John Epping Jim Cotter 6-5    Final (EE)
D Brad Gushue Brad Wood 8-1    Final (7)
E Brad Jacobs Karsten Sturmay 5-4    Final (EE)
F Mike McEwen Sean Geall 6-4    Final (8)
Fri, Nov 22, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Kirk Muyres Dean Joanisse 5-0    Final (5)
B Daniel Wenzek Matt Dunstone 1-6    Final (6)
C Brendan Bottcher Tyler Tardi 8-5    Final (8)
D Bruce Mouat Jason Montgomery 5-2    Final (7)
E Kevin Koe Ross Whyte 6-4    Final (8)
F Jason Gunnlaugson Glen Jackson 7-10    Final (EE)
Fri, Nov 22, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Shuster Karsten Sturmay 5-6    Final (EE)
B Mike McEwen John Morris 6-4    Final (8)
C Brad Jacobs Brad Wood 7-1    Final (5)
D Braden Calvert Jim Cotter 2-4    Final (8)
E Brad Gushue Neil Dangerfield 6-3    Final (7)
F John Epping Sean Geall 6-3    Final (8)
Fri, Nov 22, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Ross Whyte Glen Jackson 8-1    Final (4)
B Kirk Muyres Jason Montgomery 8-0    Final (4)
C Kevin Koe Matt Dunstone 3-6    Final (8)
D Tyler Tardi Dean Joanisse 7-4    Final (8)
E Jason Gunnlaugson Daniel Wenzek 6-1    Final (6)
F Brendan Bottcher Bruce Mouat 3-7    Final (7)
Sat, Nov 23, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Kevin Koe Daniel Wenzek 7-3    Final (6)
B Bruce Mouat Dean Joanisse 7-5    Final (8)
C Jason Gunnlaugson Ross Whyte 7-2    Final (7)
D Brendan Bottcher Jason Montgomery 4-1    Final (4)
E Matt Dunstone Glen Jackson 5-3    Final (8)
F Kirk Muyres Tyler Tardi 1-6    Final (4)
Sat, Nov 23, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A John Epping Braden Calvert 6-2    Final (4)
B Brad Wood Neil Dangerfield 6-5    Final (EE)
C Mike McEwen Jim Cotter 6-3    Final (8)
D Brad Jacobs John Shuster 6-3    Final (7)
E Sean Geall John Morris 5-7    Final (8)
F Brad Gushue Karsten Sturmay 9-4    Final (7)
Sat, Nov 23, 19 03:30 PM
Sheet Team Team Score    End
A Daniel Wenzek Glen Jackson 5-7    Final (7)
B Brendan Bottcher Kirk Muyres 2-1    Final (8)
C Jason Montgomery Dean Joanisse 1-8    Final (4)
D Kevin Koe Jason Gunnlaugson 5-6    Final (EE)
E Bruce Mouat Tyler Tardi 2-4    Final (7)
F Matt Dunstone Ross Whyte 4-5    Final (8)
Sat, Nov 23, 19 07:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Karsten Sturmay Neil Dangerfield 4-3    Final (6)
B Braden Calvert Sean Geall 1-6    Final (4)
C Brad Gushue Brad Jacobs 5-8    Final (7)
D Brad Wood John Shuster 1-6    Final (4)
E John Epping Mike McEwen 6-1    Final (5)
F Jim Cotter John Morris 7-4    Final (8)
Sun, Nov 24, 19 08:30 AM
Sheet Team Team Score    End
A Matt Dunstone Jason Gunnlaugson 3-7    Final (7)
B Tyler Tardi Jason Montgomery 9-4    Final (5)
C Bruce Mouat Kirk Muyres 8-9    Final (8)
D Brendan Bottcher Dean Joanisse 8-0    Final (2)
E Kevin Koe Glen Jackson 8-1    Final (6)
F Ross Whyte Daniel Wenzek 8-7    Final (8)
Sun, Nov 24, 19 12:00 PM
Sheet Team Team Score    End
A Jim Cotter Sean Geall 8-2    Final (6)
B John Epping John Morris 8-2    Final (8)
C Brad Gushue John Shuster 5-8    Final (8)
D Mike McEwen Braden Calvert 6-1    Final (5)
E Brad Jacobs Neil Dangerfield 8-2    Final (4)
F Karsten Sturmay Brad Wood 4-3    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

M: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Mon, Dec 9 -- 6:30pm MT
van Dorp Final
Ruohonen (8)
Kim Final
Horgan (6)
W: Changan Ford International Curling Elite
Xining, CHN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Mon, Dec 9 -- 4:30am MT
Han Final
Kim (EE)
Kovaleva Final
Feltscher (8)
: World Mixed Doubles Qualification Event
Greenacres, SCO
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: PO3 -- Sat, Dec 7 -- 10:00am GMT
Korea Final
Austria (7)
Turkey Final
China (EE)
M: Farmers Edge SCT
Wadena, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm CT
Meachem Final
Muirhead (8)
M: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 4:00pm CT
Wiebe Final
Bohn (8)
W: MCT Championships
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 5:00pm ET
Watling Final
Peterson (4)
W: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Gim Final
Birt (7)
M: Jim Sullivan Curling Classic
Saint John, NB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 3:30pm AT
Jones Final
Grattan (7)
D: Bele Wrana Memorial
Sundbyberg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: CF -- Sun, Dec 8 -- 12:30pm CET
Andersson/Granbom Final
Turmann/Lill (8)
Fransson/Koehn Final
Regza/Regza (8)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑