World Curling Report

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens 7th
Brunton
Birt Final
Wilson (6)
McEvoy 7th
Arsenault
Robichaud Final
Day (5)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay 3rd
Just
Galusha 3rd
Zingel
Clark-Rouire 2nd
Barber
Walker 3rd
Yan
Schneider 3rd
Bear
Holland 3rd
Quinn
Han 2nd
Stiksma
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan 5th
Roberge
Ferland 6th
Bedard
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI 10th
RUS
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm PT
Muyres 3rd
Joanisse
Wenzek 3rd
Dunstone
Bottcher 3rd
Tardi
Mouat 4th
Montgomery
Koe 4th
Whyte
Gunnlaugson 3rd
Jackson
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 6th
Libbus
van Amsterdam 6th
King
Bubola 6th
Kanda
Meek Final
Cao (4)
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 7th
Murray
Grabowski Final
Tuma (5)
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am PT
Ginter Final
Griffith (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL 7th
FIN 10 
HUN 8th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Kamloops Crown of Curling -- Round-Robin

Oct 25 - 27, 2019
Pool A
Corryn Brown
Kamloops, BC
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Siyu Han
Changchun, CHN
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Diane Gushulak
Vancouver , BC
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Melissa Pierce
Edmonton, AB
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Lindsay Hudyma
Vancouver, BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Pool B
Sarah Wark
Abbotsford, BC
1.000  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Karla Thompson
Kamloops, BC
0.600  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Brette Richards
Kelowna, BC
0.400  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Morgayne Eby
Vernon, BC
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 
Diana Margarian
, RUS
0.200  0-0  0-0  0-0  0-0  0-0 

GP = Games Played, W = Wins; L = Losses; PCT = Winning Percentage; HMR = Record with hammer to start game; STL = Record without hammer to start game; 1-PT = Record in games decided by 1 point; EE-H = Extra end record with hammer; EE-S = Extra end record without hammer.

Fri, Oct 25, 19 12:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Corryn Brown Diana Margarian 8-3    Final (7)
3 Lindsay Hudyma Melissa Pierce 3-5    Final (8)
4 Brette Richards Karla Thompson 2-9    Final (6)
6 Diane Gushulak Siyu Han 3-7    Final (8)
7 Morgayne Eby Sarah Wark 6-7    Final (8)
Fri, Oct 25, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
5 Sarah Wark Karla Thompson 6-3    Final (7)
6 Corryn Brown Melissa Pierce 6-5    Final (EE)
Fri, Oct 25, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Morgayne Eby Diana Margarian 6-7    Final (8)
5 Lindsay Hudyma Siyu Han 2-8    Final (6)
6 Diane Gushulak Brette Richards 7-1    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 09:00 AM
Sheet Team Team Score    End
2 Sarah Wark Brette Richards 6-5    Final (EE)
3 Corryn Brown Diane Gushulak 7-2    Final (8)
4 Melissa Pierce Siyu Han 1-3    Final (8)
6 Lindsay Hudyma Morgayne Eby 3-7    Final (7)
7 Karla Thompson Diana Margarian 9-6    Final (EE)
Sat, Oct 26, 19 04:30 PM
Sheet Team Team Score    End
2 Sarah Wark Diana Margarian 8-2    Final (6)
4 Brette Richards Morgayne Eby 6-3    Final (7)
6 Lindsay Hudyma Diane Gushulak 4-3    Final (8)
7 Melissa Pierce Karla Thompson 10-3    Final (7)
8 Corryn Brown Siyu Han 4-2    Final (7)
Sat, Oct 26, 19 08:00 PM
Sheet Team Team Score    End
4 Siyu Han Sarah Wark 3-8    Final (7)
5 Corryn Brown Lindsay Hudyma 7-5    Final (8)
6 Diana Margarian Brette Richards 5-8    Final (8)
7 Melissa Pierce Diane Gushulak 3-8    Final (6)
8 Karla Thompson Morgayne Eby 9-7    Final (8)

In the event of a discrepancy the draw posted at the Event is the Official Draw.
 
 

Curling Scores

W: Tim Hortons Spitfire Arms Cash Spiel
Windsor, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Nov 22 -- 2:30pm AT
Stevens 7th
Brunton
Birt Final
Wilson (6)
McEvoy 7th
Arsenault
Robichaud Final
Day (5)
W: Boundary Ford Curling Classic
Lloydminster, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 1:00pm MT
Sturmay 3rd
Just
Galusha 3rd
Zingel
Clark-Rouire 2nd
Barber
Walker 3rd
Yan
Schneider 3rd
Bear
Holland 3rd
Quinn
Han 2nd
Stiksma
M: Challenge Casino de Charlevoix
Clermont, QC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Nov 22 -- 1:30pm ET
Grattan 5th
Roberge
Ferland 6th
Bedard
W: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SUI 10th
RUS
M: Ashley HomeStore Curling Classic
Penticton, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm PT
Muyres 3rd
Joanisse
Wenzek 3rd
Dunstone
Bottcher 3rd
Tardi
Mouat 4th
Montgomery
Koe 4th
Whyte
Gunnlaugson 3rd
Jackson
M: Le Gruyere AOP European Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BRZ -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
SCO Final
DEN (8)
W: The Sunova Spiel at East St. Paul
Winnipeg, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 2 -- Fri, Nov 22 -- 8:00pm CT
Watling  
Hale  
Walter  
Ursel  
Vachon  
Workin  
M: Black Diamond / High River Cash
Black Diamond / High River, AB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: BD1 -- Fri, Nov 22 -- 12:00pm MT
Harty 6th
Libbus
van Amsterdam 6th
King
Bubola 6th
Kanda
Meek Final
Cao (4)
Harty  
Libbus  
van Amsterdam  
King  
Bubola  
Kanda  
Meek  
Cao  
M: USA Junior Men's Qualifier #2
Eveleth, MN
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 2:00pm ET
Randall 7th
Murray
Grabowski Final
Tuma (5)
M: Lake View Credit Union Dawson Creek Cash Spiel
Dawson Creek, BC
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 11:00am PT
Ginter Final
Griffith (7)
M: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 7:00pm CET
CZE Final
TUR (8)
POL 7th
FIN 10 
HUN 8th
SVK
W: Le Gruyere AOP European B Curling Championships
Helsingborg, SWE
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: SF -- Fri, Nov 22 -- 9:00am CET
TUR Final
ENG (9)
ITA Final
HUN (9)
M: 1000 Islands Gananoque Open Cash Spiel
Gananoque, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 1 -- Fri, Nov 22 -- 6:30pm ET
Hall  
Michaud  
Holdaway  
Blair  
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

USA's Roth wins Uiseong International Curling Cup

In dramatic fashion, Roth scored a 5-4 win against Eun-jung Kim in an extra end to capture their first tour title since winning the Canad Inns Classic in October 2017.

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑