Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black 9th
Daigle
Powers 9th
Hilliard
Nix 10th
Murphy
MacDiarmid 8th
Crouse
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser 5th
Morrison
Schwaller 6th
Messenzehl
Ha 5th
Zelingrova
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana 6th
Jaeggi
Grandy 4th
Huerlimann
Farmer 6th
Wuest
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Duncan Final
Ladouceur (10) Watch Live Curling!
Armstrong Final
Brandwood (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Thu, Jan 26 -- 7:45pm CT
Ackland Final
Watling (6)
Calvert Final
Beaudry (10) Watch Live Curling!
Jones Final
McLeod (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
Tempe, AZ
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm MT
Sluchinski Final
McBride (7)
Carruthers Final
Mansell (5)
Gauthier Final
Horsman (5) Watch Live Curling!
Sampson 11  Final
Peters (8)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Epping Final
Mooibroek (9) Watch Live Curling!
Camm 12  Final
Squires 10  (EE) Watch Live Curling!
Champ Final
McEwen (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Jones wins 2015 DEKALB Superspiel

Nov 19 - 23, 2015

Event Results:

Recent
Draw: CF -- Mon, Nov 23 -- 4:00pm CT
Jones Final
Brown (7)
Central Time (CT)

 
Final Ranking    
Team Prize (CDN) Points
1.   Jennifer Jones $10,400  58.691 
2.   Erika Brown $6,400  46.114 
3.   Allison Flaxey $3,500  35.634 
3.   Barb Spencer $3,500  35.634 
5.   Cathy Overton-Clapham $2,500  25.153 
5.   Shannon Kleibrink $2,500  25.153 
5.   Joelle Brown $2,500  25.153 
5.   Darcy Robertson $2,500  25.153 
View Full Standings

Event Information
Purse Breakdown: 1st: $10,000 2nd: $6,000 3/4: $3,000 5-8: $2,000 Pay per win up to qualifying rounds $75/game

TO ENTER: Cheques payable to Morris Curling Club MCT C/0 Brian Recksiedler Box 171 Morris, Man. ROG IKO

HOTELS: We have a block of rooms reserved for the DEKALB SuperSpiel at the Morris Stampede Inn. Please call the Hotel at 204-746-6879 or email the Hotel Manager at morrisstampedeinn@mts.net. Standard rooms have 2 queen beds and includes continental breakfast for 2 people. . Upgrade rooms are available. Not all rooms are non-smoking. If you require assistance in booking your rooms, please contact Lou Erickson louerickson@gmail.com and we will assist you. This block is being held until November 5, 2015 only.

TRAVEL: Nearest airport is Winnipeg (YWG) Inform us of your flight times and we will make arrangements to pick your team up.
Event Purse: $40,000
Entry Fee: $800 CDN
Website:
http://dekalb.morriscurlingclub.org
 
Location
Morris Curling Club
350 Main Street,
Morris, Manitoba, Canada
 
Contact
Brian Recksiedler
E: bbrex@mts.net
P: 204-746-6618

Curling Scores

W: Nova Scotia Scotties
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 7 -- Fri, Jan 27 -- 10:00am AT
Black 9th
Daigle
Powers 9th
Hilliard
Nix 10th
Murphy
MacDiarmid 8th
Crouse
W: International Bernese Ladies Cup
Bern, SUI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Fri, Jan 27 -- 2:00pm CET
Keiser 5th
Morrison
Schwaller 6th
Messenzehl
Ha 5th
Zelingrova
Jentsch 10  Final
Yildiz (5)
Wrana 6th
Jaeggi
Grandy 4th
Huerlimann
Farmer 6th
Wuest
W: Newfoundland & Labrador Scotties
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Hill 9th
Curtis 10 
W: Ontario Scotties
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Duncan Final
Ladouceur (10) Watch Live Curling!
Armstrong Final
Brandwood (9) Watch Live Curling!
W: Unibet Northern Ontario Scotties
Kenora, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Briscoe Final
Burns (10) Watch Live Curling!
Croisier Final
Westlund Stewart (EE) Watch Live Curling!
McCarville 10  Final
McCormick (6) Watch Live Curling!
W: Manitoba Scotties
East St. Paul, MB
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 8 -- Thu, Jan 26 -- 7:45pm CT
Ackland Final
Watling (6)
Calvert Final
Beaudry (10) Watch Live Curling!
Jones Final
McLeod (7)
W: Viterra Saskatchewan Scotties
Estevan, SK
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 3 -- Thu, Jan 26 -- 3:00pm CT
Holland Final
Mitchell (8)
Schneider Final
Kleiter (9) Watch Live Curling!
Ackerman Final
Ricci (EE)
Barker Final
Stevenson (10)
M: Unibet Northern Ontario Tankard
Kenora, NONT
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm CT
Carr Final
Glibota (9) Watch Live Curling!
Adams Jr. Final
Szajewski (9) Watch Live Curling!
M: Ontario Tankard
Port Elgin, ON
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 10 -- Thu, Jan 26 -- 7:30pm ET
Epping Final
Mooibroek (9) Watch Live Curling!
Camm 12  Final
Squires 10  (EE) Watch Live Curling!
Champ Final
McEwen (9) Watch Live Curling!
M: Nova Scotia Tankard
New Glasgow, NS
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 6:00pm AT
Flemming Final
Thompson (EE)
Purcell Final
Burgess (6)
Manuel 10  Final
MacLeod (EE)
Everist Final
Sullivan (7)
W: PEI Scotties
Crapaud, PEI
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 6 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm AT
Birt Final
Morrow (4)
M: Newfoundland & Labrador Tankard
St. John, NL
Teams | Scores | Standings | Playoffs
Draw: 4 -- Thu, Jan 26 -- 7:00pm NT
Symonds Final
Young (10)
Smith Final
Thomas (8)
O'Leary Final
Skanes (8)
Peddigrew Final
McNeil Lamswood (6)
Full Scoreboard  |  Play Fantasy Pick'em!  

Recent News

Recent
Jacobs In Familiar Territory

Jacobs In Familiar Territory

Brad Jacobs (photo: Anil Mungal, GSOC) advances to A-Event Qualifier looking for berth into Unibet Northern Ontario Tankard Playoffs.

Curling Photos

Recent

Curling Blogs

Facebook Feed

Twitter Feed

To top ↑